بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

13 Mayıs 2017 Cumartesi

Sağlık
İmam Kurtubî, Esmâü'l-Husnâ Şerhinde, Zemahşerî ise Keşşaf Tefsirinde şöyle bir kıssa anlatır:

"Hıristiyan bir tabip, Ali b. Hüseyin el-Vâkıdî'ye: "Sizin kitabınız Kur'an da tıpla ilgili bir şey yoktur" demiş. Bunu duyan Ali b. Hüseyn: "Yüce Allah tıp ilmini, bizim kitabımızda yarım âyette özetlemiştir" deyince, hıristiyan tabip: "Hangi âyettir?" diye sormuştur. Bunun üzerine Ali b. Hüseyn: "Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz!..."âyetidir, demiştir.

Bu cevabı alan hıristiyan tabip: "Peygamberinizden tıpla ilgili birşey duyulmuş mudur?" diyerek yeni bir söz ortaya atmıştır. Ali b. Hüseyn ise: "Peygamber Aleyhis-Selâm, tıbbı bir kaç cümlede özetlemiştir." demiş.

Bunun üzerine hıristiyan tabip: "Nedir o cümleler?" diye sormuş. "Mide hastalıkların evidir, perhiz ise tedavinin, ilaçların başıdır. Her vücuda alışık olduğu şeyleri veriniz!" hadisidir, demiştir.

Bunun üzerine hıristiyan tabip: "Sizin kitabınız ve peygamberiniz tıp konusunda Câlinus'a bir şey bırakmamıştır, demiştir.Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi2 yorum:

  1. Birkac gun once sapah programlarinin birinde, doktorun biri yine sunu yemeyin bunu icmeyin dine "Sallarken" gicik olup face hesabimdan bir sey paylastim. Dedim ki:" Ortalik onu yeme-bunu icme diye nutuk atan doktordan gecilmiyo. Biri de demiyor ki, yav arkadas, Allah(cc) in nimetinden zarar gelmez. Yeter ki "sehvetle" degil ölculu ve suurlu yiyin" diye :))) paylasim icin tsklr

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok yemek de israf sayıldığından herşeyi kararında kullanmakta fayda var. Bazı doktorlar falan şeyi hiç yemeyin derken, bazı şeyleri de sınırsız yiyin diyebiliyorlar. Ben buna katılmıyorum. Ne kadar faydalı da olsa herşeyin fazlası zarardır. Ve yenmesi haram olmayan herşeyde de, yerine göre bir fayda vardır.

      Sil