بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

12 Mayıs 2017 Cuma

Pislik Yiyen Hayvanların Eti ve Sütlerinin Durumu
"İbni Ömer ve İbni Abbas Hz.lerinin rivayetine göre Peygamber Aleyhis-Selâm; pislik yiyen ve yalayan hayvanların etlerinin yenilmesini, sütlerinin içilmesini, üzerine binilmesini, sırtında yiyecek maddeleri taşınmasını yasaklamıştır."


* Hayvan pislik yediği zaman eti, sütü ve teri kötü kokmaya başlar. Hatta insan böyle bir hayvana bindiği zaman, hayvanın pis terinden binen kimseye bulaşır veya kötü kokuyu duyar, hisseder. Eti ve sütü de kötü kokmaya başlar, yenildiği veya içildiği zaman bu koku hissedilir. Nitekim Hz. Ömer, Medine'den Mekke'ye geldiğinde, Amr'ın kölesi Necde'nin devesinin pislik yaladığı kendisine duyurulunca; sahibine haber göndererek, bu deveyi haremden (harem sınırları içinden) dışarı çıkartmasını, hayvanın bu alışkanlığı unutup, et ve sütünün temizlenmesini tavsiye etmiştir. Sahibi tarafından: "Biz bu deve ile odun topluyoruz, bu deveye ihtiyacımız vardır" denilmesi üzerine Hz. Ömer: "Öyle ise bu devenin üzerine binerek Hac ve Umre yapma!" diyerek, kalabalık içine girmemesini tavsiye etmiştir.

* Pislik yiyen veya yalayan hayvanların et ve sütlerinin yenilmesi, üzerine binilmesi ve sırtında yük taşımasının da sakıncalı olduğu görüşünü kabul eden İslâm âlimleri; pislik yiyen hayvan deve ise 40 gün, sığır cinsinden ise 20 gün, koyun ve keçi ise 10 gün, tavuk ve horoz ise 3 gün evde hapsedildikten sonra etleri yenilebilir ve sütleri içilebilir" demişlerdir.Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder