بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

15 Nisan 2017 Cumartesi

Meyve Sularının Çıkarılış Şekli


Meyve Suyu Nasıl Yapılır?


İbni Abbas (r.a.) demiştir ki: "Peygamber Aleyhis-Selâm için, meyve şırası hazırlanırdı. Yapılan o şırayı -soğuk günlerde- yapıldığı gün, ertesi gün ve üçüncü günün tâ akşamına kadar içerdi. Eğer (üçüncü gün içtikten sonra) şıradan birşey kalırsa, döker veya onun emri ile dökülürdü."


* Hz. Aişe (r.a.) de şöyle der: "Biz, Peygamber Aleyhis-Selâm için tulumda şıra yapardık, şöyle ki: Kuruüzümden bir avuç veya kuru hurmadan bir avuç alıp bir tuluma atar, sonra üzerine su dökerdik. Böylece (sıcak günlerde) sabahleyin şıra hazırlardık, onu akşamleyin içerdi. Akşamleyin hazırlardık, bunu da sabahleyin içerdi"


* Câbîr b. Abdullah (r.a.) ise: "Peygamber Aleyhis-Selâm, kuru hurma ile kuru üzümün birbiri ile karıştırılarak şırasının çıkarılmasını yasakladı. Ve yine hurma koruğu ile olgunlaşmış yaş hurmanın karıştırılarak şırasının çıkarılmasını da yasak etti ve şöyle buyurdu: "Her birinin şırasını ayrı ayrı çıkarınız, birbirine karıştırmayınız!"* Bir kimse İbni Ömer'e: "Hurma ile kuru üzüm karıştırılarak şırası çıkarılır mı?" diye sormuş. İbni Ömer de: "Hayır çıkarılmaz" demiş. Adamcağız: "Niçin?" diye sebebini sorunca, İbni Ömer: "Peygamber Aleyhis-Selâm yasakladı da onun için" demiş. Adamcağız: "Niçin yasakladı?" diye üçüncü kez sormuş. İbni Ömer: "Bir kimse sarhoş olmuştu, ona ceza olarak had (sopa cezası) uygulandı. Sonra Peygamber Aleyhis-Selâm, bu kimsenin ne içerek sarhoş olduğunun araştırılmasını emretti. Bir de görüldü ki içtiği şey, hurma ile kuruüzüm şırasının karışımı bir içki imiş. Bunun üzerine Peygamber Aleyhis-Selâm, hurma ile kuruüzüm şıralarının birbirine karıştırılmasını yasakladı ve: "Bunlardan her birinin şırasını ayrı ayrı çıkarınız, birbirine karıştırmayınız!" buyurdu.* Hz. Aişe (r.a.) de: "Biz, Peygamber Aleyhis-Selâm için sabahleyin tulum içinde meyve şırası hazırlardık. (Tulumun ağzını bağlar), üzerini örtmez, içine tortu ve posa gibi bir şeyde koymazdık. Akşam olunca Peygamber Aleyhis-Selâm yemeğini yer, yemek üzerine de hazırlanmış meyve suyundan içerdi, eğer artarsa onu (başkalarının içmesi için başka bir kaba) boşaltır, sonra kabı yıkardık. Aynı kap içine akşamleyin hazırlardık, sabah yemeğini yediği zaman, üzerine içerdi, eğer bir miktar artarsa onu (başkalarının içmesi için başka kaba) boşaltır, sonra kabı yıkardım" demiştir. Hz. Aişe'ye: "Kabı iki defa mı yıkıyorsun? diye sorulmuş. O da: "Evet, iki defa yıkıyorum" diye cevap vermiştir.Netice:

Peygamber Aleyhis-Selâm, ayrı cins meyve sularının birleştirilmesini veya aynı cins meyvelerin birlikte sıkıştırılarak şıralarının çıkarılmasını, hatta ayrı cins meyvenin koruk ile olgunlaşmış olanının birlikte şırasının çıkarılmasını yasaklamıştır. Sebep olarak da, değişik cins meyve suları birlikte çıkarıldığında veya çıkarıldıktan sonra birleştirildiğinde -kimyasal özelliklerinin ayrı ayrı olması sebebiyle- kısa zamanda ekşiyip bozulması ve sarhoşluk verir hale gelmesi gösterilmiştir. Meyve suya ıslatılırken içine tortu, posa ve maya gibi ekşimeyi kolaylaştıracak şeylerin atılmaması ve kapların her defasında iyice yıkanması tavsiye edilmiştir.* İbniAbbas Hz.leri de: "Meyve suyunu taze olarak içiniz!" demiştir.


* Tabiinden Ubeyde b. Amr es-Selmânî ise, meyve suyu içmez ve şöyle derdi: "Meşrubat o kadar çoğaldı ki, gerçek mâhiyetlerini bilemediğim için yirmi yıldan beri su, süt ve bal şerbetinden başka meşrubat içmiyorum!"


* Meyve ve meyve suları, insanoğlu için yaratılmış en kıymetli rızıklardandır. Nitekim Kur'ân-ı Kerim'de: "Hurma ağaçlarının meyvelerinden şerbet, şıra (meyve suları, meyve şekeri, bal) ve güzel rızık elde edersiniz. Düşünen kimseler için bunda ibretler vardır." (nahl 67) buyurulmuştur.Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi
4 yorum:

 1. Duymadığım bir konuydu. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu şekilde yapıldığını bende pek bilmiyordum.
   Ben genelde kırmızı meyveleri kaynatarak yapıyorum.

   Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 2. Tıbbi Nebevi yi öğrenmek ve uygulamak, günlük yaşayışımız için pratik bir rehber. Sağlık için uygulanması ve edinilmesi zor modern öğretiler yerine elimizin altındakini fark etmek ve bilinç sağlıyor. Örneğin burada okuduklarım, detay gibi görünse de aslında temel olanın altını çiziyor. Allah tTıbbi Nebevi yi okuyup uygulamayı nasip etsin diliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buradaki bilgiler benim için gerçekten çok önemliydi. Mesela meyvelerin karıştırılmasının sakıncalı olduğunu bilmiyordum doğrusu. Gerçi bu şekilde meyve suyu yapmıyorum fakat hazır meyve sularına da daha şüpheyle bakmaya başladım.

   Sil