بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

3 Mart 2017 Cuma

Karakter (Seciye)
Karakter, huy, seciye, yaratılış, cibilliyet, tabiat ve ahlak gibi manalara gelmektedir. Ahlak, eğitimle değişebildiği halde, karakter kolay kolay değişmemektedir. Nitekim bir Hadis-i Şerifte: "Bir dağın yerinden oynadığını işitirseniz, tasdik ediniz! Fakat bir adamın karakterini değiştirdiğini duyarsanız, tasdik etmeyiniz! Çünkü insan yaratıldığı karakter üzerine devam eder" buyurulmuştur.

Yine Peygamber Aleyhis-Selâm, evlenecek olan eşlerin dikkatini çekerek : "Soyu-sopu temiz; iffetli, namuslu, karakterli hanımlarla evleniniz! Zira ırk aldatıcıdır" buyurmuştur.


* İlahi kudretin bir eseri olarak bütün insanlar, karakter, şekil ve davranış yönünden birbirlerine benzemezler. Bir insan gerek fikir, gerek beden ve gerekse ahlak bakımından; hem kardeşinden ve hem de babasından çok daha farklıdır.


Nitekim Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah:

"Habibim, de ki: Herkes kendi karakterine göre iş yapar. Buna göre kimin doğru bir yol tuttuğunu Rabbin en iyi bilendir" buyurmuştur, (İsra 84).Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi


5 yorum:

 1. Doğuştan gelen bir şey o zaman. Peki kötü karakterli olmasında kimin suç var?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben şöyle anladım. Doğrusunu Allah bilir.
   İyilik, kötülük olarak değil. Çünkü günah ve sevap insanın cüz-i iradesinde. Karakteri ne olursa olsun herkes kötülük yapabilir. Bu nefsle ilgili bir şey. Mesela ben asabi olabilirim. Çabuk sinirleniyorumdur. Bazıları daha halim selimdir. Kimisi içine kapanıktır, kimisi daha sosyal olmayı sever. Gibi.

   Sil
  2. Anladım, nefsle ilgili yani...

   Sil
 2. Karakter değişmiyor öyle mi? Yani psikolojide tanımlanan kişilik tipi dediğimiz olabilir mi? Kişilik tipleri değişmiyor fakat insanlar var olan kişilik tipleriyle iyi ya da kötü olmayı seçebilme iradelerine sahipler. Evet bu şekilde gayet anlaşılır gibi görünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, öyle olmalı. İnsanlar kendilerine verilen cüz-i iradeyle iyiyi veya kötüyü seçebiliyorlar.

   Sil