بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

15 Ocak 2017 Pazar

SuallerRasulullah (S.a.v.):

- İnsanlar birbirlerine birtakım suâller sormaktan asla vazgeçmiyeceklerdir. Hatta: Herşeyi yaratan Allah'tır, fakat Allah'ı kim yaratmıştır? diyeceklerdir" buyurdu. (*)(*) Hadîsteki "Allah'ı kim yaratmıştır" sözü, en çirkin şeytân telkînlerindendir. Kâinatı yaratan Allah Teâlâ'nın bir yaratma eseri olması aklen de, naklen de muhaldir; ulûhiyet şiarına aykırıdır. Bunun gibi şeytâni vesveselere kapılan kimsenin Eûzu billahi mine'ş- şeytânir-racîm diye o vesveseyi def etmesi tavsiye edilmiştir. Müslim'deki rivayette "Âmentu billahi ve rusûlihi (= Ben Allah'a ve rasûllerine îmân ettim) desin" şeklinde gelmiştir.


Sahîh-i Buhârî Ve Tercemesi

Ötüken

5 yorum:

 1. Sayısız mantıksal örnekler verildi bu konuda. Yinede insanlar bu sorudan vaz geçmedi. Perde inmiş bir kere. Allah bizi onlardan etmesin inşallah...

  YanıtlaSil
 2. Rabbimizin varlığı tüm isimleriyle bizde her yerde. Amenna saddakna.. Tebliğ noktasında, böyle bir soru ile gelen karışık zihinleri aydınlatmak adına insan tatminkar cevap vermek istiyor. İmanın ilimle desteklenmsei özellikle bu asırda zaruri. Bilmek ve yaşamak nasip olsun hepimize..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaallah.

   Bu hadiste geçen soru en tehlikeli soru olsa da; müslümanlar olarak da pek çok sorular sormaktayız ki, bunlar da ayağımızın kaymasına sebep olabilir. Allah c.c. muhafaza buyursun.

   Sil
 3. korkarım ben bu konulardan yaa.

  YanıtlaSil