بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

18 Ocak 2017 Çarşamba

Kendileri İle Evlenilmesi Haram Olan HanımlarKendileriyle nikâhla evlenmek haram olanları Allahu Teâlâ şu âyeti celilede beyan buyurmuştur:

“Analarınız (bütün nineleriniz), kızlarınız (kızların kızları, oğulların kızları dahil), kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, birader kızları (yeğenleriniz), hemşire kızları, sizi emziren (süt) analarınız, süt hemşireleriniz, karılarınızın anaları, kendileriyle (gerdeğe) girdiğiniz karılarınızdan olup himayeleriniz­de bulunan üvey kızlarınız (la evlenmeniz) size haram edildi. Eğer onlarla (üvey kızlarınızın analarıyle) zifafa girmemişseniz (onlarla evlenmenizde) size bir beis yoktur. Kendi sulbünüzden (gelmiş) oğullarınızın kanları (bütün torunların zevcelerine şamil olmak üzere) nı nikahlamak ve iki kız kardeşi birlikte almanız da haram kılındı. Ancak (cahiliyet devrinde) ge­çen geçmiştir. Çünkü Allah hakikaten yarlığayıcıdır, çok esir­geyicidir. (Harb esiri olarak) sahip olduğunuz kadınlar (milk-i yemininiz olan cariyeler) müstesna olmak üzere (6), diğer bütün kocalı kadınlar (la evlenmeniz de size haram edildi. Bu hürmetler) üzerinize Allah'ın farzı olarak yazılmıştır. Onlardan maadası ise —namuskâr ve zinaya sapmamış (insanlar) halinde (yaşamanız şartiyle) mallarınızla (mehir vermek suretiyle) ara (yıp nikâhla) manız için— size halâl edildi. O halde onlardan hangisiyle faidelendiyseniz ücretlerini (mehirlerini) takdir edildiği veçhile verin. O mehrin mikdarını ta'yin edildikten son­ra aranızda gönül hoşluğu ile uyuşduğunuz şey (mikdar) hakkında üstünüze bir vebal yoktur. Şüphesiz ki Allah hakkıyle bi­licidir, mutlak hüküm ve hikmet sahibidir” (en nisa 23-24).

6) Dâr-ı harbden esir olarak getirilen kadınların memleketteki kocalariyle olan nikâhları bozulmuş olur. Onları zevce olarak almak müminler için haram değildir.
Bunlardan başka müşrike olan kadınlarla evlenmeyi de islâm haram kılmıştır. Bu hususta Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır:

“(Ey müminler) Allah’a eş tanıyan kadınlarla (müşrikelerle), onlar imana gelinceye kadar, evlenmeyin. İman eden bir cariye, müşrik bir kadından —bu sizin hoşunuza gitse de— elbet daha hayırlıdır. Müşrik erkeklere de, onlar iman edinceye kadar, (mümin kadınları) nikahlamayın. Mü’min bir köle, müşrikten —o, sizin boşunuza gitse de— elbette hayırlıdır. Onlar sizi cehenneme çağırırlar, Allah ise, kendi iradesiyle cennete ve mağfirete çağırır. O, insanlara ayetlerini apaçık söyler. Tâ ki iyice düşünüp ibret alsınlar.” (el bakara 221)İslamda Kadın, Tesettür, İzdivaç
Hüseyin Suudi Erdoğan

Çile Yayınları2 yorum:

 1. En çok okunan yazınıza yorum eklemek istedim.
  Şimdi bazıları çıkıyor "Bu dediklerin Kur'an-ı Kerîm'de var mı?" diyor. Olanları gösterdiğinde ise bu sefer de hâşâ "Kur'an 1400 yıl önceki ahkama göre inmiş; güncellenmeli!" diyor.
  Âhir zamandayız ama başı mı, ortası mı; sonu mu onu bilemiyoruz. Rabbim hepimizi hidayete eriştirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumunuz için.

   Artık inananlar inanır. İnanmayanlara Allah c.c. hidayet versin diye dua etmekten başka yapacağımız bir şey yok.

   Sil