بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

16 Ocak 2017 Pazartesi

Kalp


Kalp


* Kalp kelimesi sözlük anlamıyla; normal vaziyetinden geriye çevirmek, döndürmek, tersine çevirmek, içini dışına döndürmek gibi manalara gelmekte ve değişkenliği ifade edilmektedir. Nitekim Hadîs-i Şerifte Peygamber Aleyhis-Selâm: "Kalbe, kalb denilmesinin sebebi; değişken olduğu, devamlı bir hal üzere olmadığı içindir. Kalp, düz bir arazide herhangi bir ağacın köküne takılmış (rüzgarın estiği yöne döndürüp çevirdiği) kuş tüyüne benzer."


* "İnsanoğlunun kalbi serçe kuşu gibidir. Hergün en az yedi değişikliğe uğrar" buyurmuştur.

* Kur'ân-ı Kerim'de ise: "O (Allah) ki, yarattığı herşeyi güzel yapmış ve ilk başta insanı çamurdan yaratmıştır. Sonra onun zürriyetini nutfe'den, hakir bir sudan üretmiştir. Sonra onu şekillendirmiş, ona kendi ruhundan üflemiştir. Ve sizin için kulaklar, gözler ve gönüller yaratmıştır. Ne kadar az şükrediyorsunuz!" buyrulmaktadır.

Nitekim Peygamber Aleyhis-Selâm: "Dikkat ediniz! İnsan bedeninde bir et parçası vardır ki, o iyi ve sağlıklı olduğu zaman, bütün vücut sağlıklı ve iyi olur. O bozulup hastalandığı zaman ise, bütün vücut bozulur ve hasta olur. Bilmiş olunuz ki o et parçası kalbdir." buyurmuştur.Tıbb-ı Nebevî Ansiklopedisi
Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi


4 yorum:

  1. Allah (cc) diyor ya "Ben mümin kulumun kalbine sığarım." kan pompalayan hayat kaynağı nefes taşıyan kalp ruhun nefesi muhabbeti de barındırıyor. Bu kadar kıymetli olana gereksiz ve değersiz ne sokulursa zarar.

    YanıtlaSil
  2. o zaman kalbimiz aklımızdan büyük olsuuun :)

    YanıtlaSil
  3. Teşekkür ederim kalbin bu manaya geldiğini bilmiyordum. Bir günümüz daha boş geçmedi. Kalp gerçekten çok hassas...

    YanıtlaSil