بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

2 Ocak 2017 Pazartesi

Aslan Ve Tilki (Hikâye)
Abdülmelik bin Mervan, ülkesinde baş gösteren veba hastalığının zararlarından korkarak büyük bir üzüntüye düşmüş ve gizlice kaçmaya niyyet ederek, bir gece kölelerinden birisini yanına alarak şehirden çıkmış. Bir müddet yol aldıktan sonra, halifeye uyku bastırmış.

Kölesine:

- Bana uykumu kaçıracak güzel bir şeyler anlat! Emrini vermiş. Köle, hoşa gidecek hikayeler bilmediğini söyleyerek özür dilemişse de, halife ısrar etmiş ve nihayet köle şu hikayeyi anlatmış:

Bir tilki, aslana gelerek:

- Ben zayıf bir hayvanım. Diğer vahşi hayvanlardan ve kuşlardan çok korkuyorum. Beni himayene al, senin muhafazan altında biraz rahat edeyim, diye rica etmiş.

Aslan da tilkiyi himayesi altına almış. Bir müddet, yanında gezdirip rahat ettirmiş. Bir gün, havada bir kara kuş görünmüş. Tilki bu kuşun kendisine saldıracağını anlayarak aslana sığınmış. Aslan da:

- Korkma! diyerek onu teselli etmişse de, kara kuş havada dolandıkça, tilkinin korkusu da artmış. Aslana o kadar sokulmuş ki, aslan da bu haline acıyarak onu arkasına almış. Havada bu hali gören kuş, birden süzülmüş ve tilkiyi aslanın arkasından kaparak havalandırmış. Zavallı tilki kara kuşun pençesinde yükselirken aslana hitaben feryat edermiş:

- Ey koruyucuların babası! Hani sözleşmemiz ne oldu?

Aslanda kendisine şöyle cevap vermiş:

- Seninle sözleşmemiz; yeryüzünden gelecek saldırılara ve belalara karşı seni koruyacağıma dair idi. Halbuki, bu bela sana gökten geldi. Benim, gökten gelecek belaları def etmeye gücüm yetmez.

Halife, kölenin bu hikayesini dinledikten sonra, tövbe ve istiğfar ederek, ülkesine dönmüş ve bu beyti okumuş:

Mukadder olan işlerden korkup kaçsan da, o seni mutlaka arayıp bulacaktır.Sofuzade Seyyid Hasan Hulûsi

Salah Bilici Kitabevi


5 yorum:

  1. Gerçekten güzel bir hikayeymiş.

    YanıtlaSil
  2. Ya ne güzel bir hikaye. Çok severim böyle hikayeleri. Anlattığı çok şey olur. Teşekkürler...

    YanıtlaSil
  3. Beğendiğinize sevindim. Hepinize teşekkürler.

    YanıtlaSil