بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

26 Kasım 2016 Cumartesi

Gıybet
"Kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Sizden herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. Allah'tan korkun. Çünkü Allah tevbeleri kabul edendir, çok merhametlidir." (el-Hucurât: 12)Gıybet, bir kimsenin yokluğunda hoşlanmayacağı birşey söylemektir. Peygamber (S):

- "Gıybet nedir bilir misiniz?" buyurdu.

Sahâbîler:

- Allah ve Rasûlü en bilendir, dediler.

- "Kardeşini hoşlanmayacağı birşey ile anmandır." buyurdu.

- Ya söylediğim kardeşimde varsa? denildi.

- "Eğer söylediğin onda varsa gıybet etmiş olursun. Ve eğer söylediğin onda yoksa o vakit ona iftira etmiş olursun" buyurdu ki, bunu Müslim, Ebû Dâvûd, Tirmizî, Neseî ve diğerleri de zikretmişlerdir...
Âyet gıybetin tab'an, aklen ve şer'an çirkinliğini tasvirdir. Gıybet edilen kimse gâib olup, söylenen söze şuuru bulunmamak ve o anda müdâfaa edecek vaziyette olmamak hasebiyle bir ölü, hem de kardeş olan bir ölü ve o vaziyette onun kötülüğünü söyleyerek gıybet ile haysiyetine saldırmak bir ölünün etlerini parçalayıp yemek kabilinden bir canavarlık olmak üzere tasvîr olunuyor... (Hakk Dîni).


Sahîh-i Buhârî Ve Tercemesi

Ötüken8 yorum:

 1. Bu ayeti biliyorum. Ne kadar kötüye bir durum. Gıybet yapmayı gerçekten sevmem ve yanımda yapanları mutlaka sustururum. Susturamadığım zamanlar da ortamı kendim terk ederim. Ama insanız bazen birine çok kızıyoruz ve o kızgınlıkla ağzımızdan birşeyler kaçıyor. En çokta bu huyuma sinir oluyorum. Çok çok faydalı bir paylaşım bence. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buna dikkat etmeniz ve bundan rahatsız olmanız ne güzel. Keşke hepimiz böyle hassas olabilsek.

   Sil
 2. gel de bunu bu devrin insanına anlat.Aslında neredeyse hepimiz bu ayeti biliyoruz ama uygulamaya gelince yapamadığımız kesin.Daha dikkatli daha duyarlı olmalıydık.İnanıyorum bir gün dilimize mukayyet olmayı öğreneceğiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önce kalplerimizi temizlemeliyiz belki de ozaman dilimizi de korumuş oluruz bu gıybetten.

   Sil
 3. Giderek yaygınlaşan bir olgu sanki :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herzaman varmıştır aslında fakat internet vesilesiyle iletişim arttığı için çeşitlenmiş oldu.

   Sil
 4. hahaaaa bizim ülkede hiç yok buuu evet :)

  YanıtlaSil
 5. En önemli kısım dediğiniz gibi önce kalpleri hazırlamak ya da yaradılışına uygun tutabilmek dil bir araç ama kalp membaası. Allah yardım etsin hepimize mazeretleri ve zehirli bir bal gibi nefse gelen haliyle gıybet etmekten

  YanıtlaSil