بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

9 Kasım 2016 Çarşamba

Günahlar Ve Mağfiret


Çoban Mustafa Paşa Camii


Şeyh Ebi Hasan Şâzeli hazretlerine biri gelip etrafında bazı günahların işlendiğini çok garip görerek anlatınca, Şeyh hazretleri çok şaşarak:

"Acaba sen Cenab-ı Hakk'ın mülkü olan bu âlemde isyan olmamasını mı istiyorsun? Hiç günah işlenmemesini mi arzu ediyorsun? Hâlbuki Allah'ın ülkesinde günah olmamasını arzu etmek, Cenab-ı Hakk'ın mağfiretinin, Muhammedî şefaatin olmamasını istemek demektir. Bu, hikmete uygun düşmez. Zira çok günahkar vardır ki sayısız günah işlediği halde yine affa ve mağfirete nâil olur." demiştir.
Hikem-i Atâiyye Şerhi
Kastamonulu Seyyid Hafız Ahmed Mahir

Sufi Kitap


5 yorum:

 1. Hani insanın nefsini yok saymaya çalışması gibi. Ama var görmezden gelmek değil kontrol altına alabilmek mühim olan. Zaten insanın sınavı da bu değil mi? Kötü yanlarını bastırıp iyiliklerini yüceltebildiğin kadar insansın...
  Naçizane bende böyle düşünüyorum...:))

  YanıtlaSil
 2. hımmmm günahsız da olmuyo yaniii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bile bile günah işlemek değil tabii. Ama hangimiz günahsız olduğumuzu söyleyebiliriz. "Benim ne günahım var" demek en büyük günahtır derler.

   Sil
 3. Burada derin manalar vardır mutlaka, ledünni ilimleri kelime manası ile anlayıp öyle kabul etmeye çalışırsak yanlışa düşebiliriz. İlminde mertebeleri var, ruh hissesini alır ama beşer hayatta olduğumuz için akli tasdik ve açıklama gerekiyor. Burada günahsız olur mu* o zaman mağfiret, şefaat istemiyor musunuz değil kast edilen. Her şey olduğu gibi günahların da hikmeti vardır ve tevbe ile mağfiret dua ile şefaat kapısı açıktır ümitvar olunuz deniyor. Tabii ki günahlar da olacaktır yaklaşımı sığ kalır..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka. Ben günah işlerim sonra tevbe ederim demek değil. İrade-i cüziyyeyi Allah'ın rızası doğrultusunda kullanmak gerek.

   Sil