بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

5 Ekim 2016 Çarşamba

Mide Ve Bağırsak Yaraları (ülser)


Alınan gıdaların tahriş edici etkisi sebebiyle veya irsî olarak belli bir yaştan sonra mide ve bağırsaklarda, daha doğru bir ifadeyle sindirim sisteminde meydana gelen iltihaplı yaralardır.

Belirtileri:
Ağrı-sızı, hazımsızlık, kusma ve bazan da kanamadır.

Tedavi:
Süt: En faydalı süt; inek sütüdür. Çünkü yağı azdır. Süt, mide ve bağırsakları normal bir şekilde yumuşatır.

Bal ile şerbet yapılıp içilirse, mide ve bağırsaklardaki iltihaplı yaraları, kokuşmuş unsurlardan temizler. Genel olarak süt, insan sağlığı için en faydalı bir gıdadır. Hem gıda verir, hem kan yapar, fakat pek yağlı olmamalıdır. Süt, gıdaların mide ve bağırsaklarda normal olarak sindirilmesine de yardım eder, bağırsakları sürdürür ve temizler.

Deve Sütü: Sütlerin en incesi ve içinde su maddesi en çok olanı ve en az gıdalı olanıdır. İşte bu özelliğinden dolayı vücuttaki faydasız maddeleri inceltir, mide ve bağırsakları yumuşatır ve tıkanıklıkları açar. Deve sütünün bu özellikleri; devenin yaratılışındaki hararetin biraz fazla olması ve sütünün hafifçe tuzlu olmasından meydana gelmektedir.

Nitekim Peygamber Aleyhis-Selâm: "Yaylada otlayan genç devenin sütü, sindirim bozukluğu olan kimseler için şifadır" buyurmuştur.
Tıbb-ı Nebevî Ansiklopedisi
Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi

4 yorum:

  1. Annem de vardı yedi defa mide kanaması geçirdikten sonra yakılıp, yok oldu.

    YanıtlaSil
  2. Süt içiyorum bende ısıtarak Doktor söylemişti Okuyunca şimdi iyi ki içiyorum dedim Şuanda elimde bir tane daha var ...

    YanıtlaSil