بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

20 Ekim 2016 Perşembe

Mehir
Zamanımızda birçok kimseler, kızını everirken, kızı ile evlenecek olan erkekten ağırlık veya başlık ismi altında para alırlar. Kızın babasının veyahud velisinin erkekten veya erkek tarafından almış olduğu bu para eğer mehir ise kızın öz hakkıdır. Bu para ile çeyiz almak mecburiyetinde değildir kız. Kızın babasının da bu parada hiç bir tasarruf etme hakkı yoktur. Hür insan satılamayacağına göre, kızın babasının almış olduğu bu para, bir satış bedeli de olamaz. Babanın almış olduğu bu para, rüşvet mahiyetini taşır ki, bu haramdır.

Müslüman olan bir baba, böyle bir parayı kabul etmemeli. Şayet bilmediğinden dolayı daha evvel böyle bir parayı alıp harcamışsa onu derhal ödemeli.

Kadının ana-babası veya akrabasından herhangi birinin erkekten hiç bir meblâğ talep etmeye hakları yoktur. Bugün mehir sistemi unutularak, bahşiş, yüz görme gibi islâmî olmayan öyle âdetler ihdas edilmiştir ki, bunlar zaman geçtikçe çoğalıyor ve erkeğin evlenmesini güçleştiriyor. Bu gibi hurafelere içtenlikle bağlı kalındığından ve bunlar yerine gelmedikçe evlenmenin tahakkuk etmesi çok güçleştiğindendir ki, fuhuş ve kız kaçırma faciaları çoğalmaktadır. Bunun sonucu olarak toplum içinde, kavgalar, adam öldürmeler, düşmanlıklar çoğalıp toplumun huzurunu bozmaktadır.

Memleketimizde ekseriyetle yapılmakta olan nişan merasimleri hiç bir zaman nikâhın yerini tutamaz. Bunlar nikah sayılmazlar. Bir yüzük takılması, karşılıklı hediyelerin teati edilmesi gibi hususlar, evlenme sözü verilmesi üzerine nikâh kıyılmış olmaz. Çünkü bu gibi hareketler nikâhın rükünlerinden olan icap ve kabulden yoksundur. Nikah ancak icap ve kabul ile tahakkuk eder.

Birbirine nişanlı olan erkekle kız nikâhlı sayılmayacaklarından, yalnız olarak başbaşa verip bir odada veyahut kimsenin bulunmadığı yerde beraber kalamazlar. Elele tutuşup, beraber seyahate çıkamazlar. Bu nişanlılardan biri ölürse diğeri ona varis olamaz. Nişanlı olan erkek ile kızın her ikisi veyahud bunlardan bir tarafı nikâhdan vazgeçerlerse veyahud nikah kıyılmadan önce biri ölürse nişanlısına verdiği şeyler eğer elde mevcut ise geri alınabilir. Kız tarafı da verdiklerini geri alabilir. Bu karşılıklı verilen eşyalar kullanılmış olsalar bile evlenmekten vazgeçildiğinde, veyahud ölüm vukubulduğunda geri alınır.
İslamda Kadın, Tesettür, İzdivaç
Hüseyin Erdoğan

Çile Yayınları


6 yorum:

 1. mehir ise diyo ya yani ne demek ki "mehir" ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evlenirken erkeğin kadına verdiği altındır. Nikah esnasında belirlenir. Bu islama göre kadının bir hakkıdır. İsterse kocasına bağışlayabilir de.

   Sil
  2. Aslında başka şeylerden de olabiliyor. Resulullah efendimiz hiç bir malı olmayan ve evlenmek isteyen kişiye, demir bir yüzük dahi olsun getir demişlerdir. Fakat o kişi bunu da bulamayınca, kuran'dan bir şey bilip bilmediğini sormuş ve bunu mehir olarak hanımına öğretmesini söylemişlerdir.

   Sil
  3. aaa bu ne güzelmiş duymamıştım daha evvel ne güzel zamanlarda yaşanmış :( ve bitmiş o güzel zamanalr bize zorlar kalmış

   Sil
  4. Şimdi kimse bunlarda tatmin olmaz herhalde.

   Sil