بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

21 Ekim 2016 Cuma

Domuz



Çift tırnaklılardan olup gayr-i müslimler tarafından eti ve yağı için beslenen pis bir hayvandır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de:

"Size şunlar haram kılındı. (Eti yenen hayvanlardan boğazlanmaksızın kendiliğinden) ölen hayvan, akan kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına kesilen hayvan, bir de henüz canı üzerinde iken yetişip kesemediğiniz boğulmuş, vurulmuş, yuvarlanmış başka bir hayvan tarafından boynuzlanmış, canavar tarafından parçalanmış hayvanlar, putlar adına kesilenler; fal okları ile kısmet aramanız. İşte bunlar doğru yoldan sapmadır..." (Mâide 3)



Allah size (eti yenen hayvanlardan) boğazlanmadan kendiliğinden ölmüş olanı, akan kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası için (putlar ve şahıslar adına) kesilenleri, kesin olarak haram kıldı. Fakat ölüm derecesinde darlığa düşen kimse, helal kabul etmiyerek ve haddi aşmıyarak (zaruri ihtiyacını giderecek kadar) bu haram şeylerden yiyebilir, bu yemesinden dolayı ona bir günah yoktur. Şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcı ve çok merhametlidir." buyrulmuştur. (Bakara 173)

Kur'an-ı Kerim'de dört yerde domuz etinin haramlığından bahsedilmiştir. (Nahl 115, En'am 145)


Câbir b. Abdullah (r.a.) demiştir ki: "Mekke'nin fethi yılında, Peygamber Aleyhisselam Mekke'de bütün müslümanlara hitaben: "Şüphesiz ki Allah ve Rasûlü; içkinin alınıp satılmasını, murdar olarak ölmüş hayvan ve domuz etinin yenilmesini ve putların satışını haram kıldı..." buyurmuştur.


* Yine Peygamber Aleyhis-Selam: "Şüphesiz ki Yüce Allah içkiyi haram kıldı, parasını da (alınıp satılmasını da) haram kıldı. Murdar ölmüş hayvanı haram kıldı, parasını da haram kıldı. Domuz etini haram kıldı, parasını da haram kıldı."

* "Allah, yahudilerî kahreylesin! Allah onlara içyağının yenilmesini haram kıldığı zaman, onu eritip sattılar ve parasını yediler. Halbuki Allah bir şeyi, bir kavme haram kıldığı zaman, onun alınıp satılmasını da haram kılar" buyurmuştur.






Haramlığının Bazı Sebepleri:

Domuzun bizzat kendisinin tepeden tırnağa kadar pis bir hayvan olması ve pis şeyler yiyerek beslenmesi;

Domuz etinin birçok hastalıklara sebep olması. Bütün hayvanlar içinde dişisini kıskanmayan tek hayvan domuzdur. Bu sebeple domuz eti yiyenlerin karakterlerinde de aynı hallerin görülmesi;

Domuz, karakteri gereği olarak pislik ve kokuşmuş şeyler yiyen pis bir hayvan olduğundan dolayı eti de pistir, pis olan birşeyin yenilmemesi vs. gibi sebeplerdir.

Domuz; yırtıcı dişleri olması ve pislik yemesi sebebiyle yırtıcı hayvanlara; zülfünün olması ot ve saman gibi şeyler yemesiyle de diğer hayvanlara benzetilmiştir. Tabiatı o kadar kötüdür ki kendi arkadaşlarının pisliğini dahi yer.

Domuz, şehvetine düşkün, hırslı ve bütün eczası ile pis bir hayvandır.

Domuzun yağı, derisi ve kılları da aynı eti gibi haramdır. Yani domuz yağını yemeklerde kullanmak veya başka maddeler içine karıştırarak kullanmak, derisini eşya yapımında kullanmak, kıllarından fırça yapmak, İslâm ulemâsının cumhuruna göre haramdır. Çünkü domuzun derisi dibâgat = temizlik kabul etmez.



Tevrat, İncil ve Kur'an-ı Kerim gibi bütün semavî kitaplarda domuz eti ve benzeri pis şeylerin yenilmesi yasaklanmıştır. İbni Ebî Hâtim'in rivayetine göre, Sahabeden Ebü't-Tufeyl (Amir İbni Vâsile) demiştir ki:
"Hz. Âdem dört şeyi haram kılarak gönderilmiştir. Murdar ölmüş hayvan, kan, domuz eti ve Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Bu dört şey, yer ve göklerin yaratıldığı günden bu yana, hiç bir dinde asla helal kılınmamıştır."



Tıbb-ı Nebevî Ansiklopedisi
Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi


6 yorum:

 1. domuz eti yiyen eşini kıskanmazmış ha ne ilginç bu yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yedikleri insanı etkilermiş. Helal olan şeyleri yemek lazım. Günümüzde ne yediğimizi pek bilmesekte.

   Sil
 2. bursada ava diye çıkıp vurdukları domuzları satanlara bunları anımsatmak lazım sanırım ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu domuzları niye avlıyorlar diye düşünüyordum.

   Sil
 3. Kendi dışkısında yaşayan bir hayvanı zaten nasıl kabul ediyorlar anlamıyorum.Dini literatürünü geçtim insani açıdan ters bence ve malesef Türkiye'de de çirftlikleri kurulmuş vaziyette bu hadise beni derinden üzüyor doğrusu.Bilgilendirici yazılarınız çok hoş.
  Sağlıcakla kalın :)
  afillizerre.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   İnsan şerefli bir şekilde yaratılmıştır fakat kendini en aşağılık hallere düşürdüğü de bir gerçek. İmansızlık en büyük etki.

   Sil