بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

20 Eylül 2016 Salı

Tarih





Tarih, bir milletin hayat damarlarından birisi, hatta birincisidir. Nasıl köksüz bir ağaç düşünülemez ise, tarihsiz de bir millet olunamaz. İnsan kalabalıklarını millet yapan; dil-din-kültür-bayrak ve tarih birliğinin sentezidir. Bir ağacın cüssesi ne kadar büyük ve iri, dalları da ne kadar uzun ve yeşil olursa olsun, bu gövdenin kökü ile irtibatı bir balta vasıtasıyla kesildiği zaman o koca nesnenin kuruyarak ufacık kurtçuklara yem olması ve sonra da kızgın bir fırında yanıp kül olması kaçınılmazdır.

Milletler de bir ağaç gibidir. Tarihlerini, geçmişlerini göz ardı eden milletler sayıca ne kadar kalabalık olurlarsa olsunlar, önce başka bir milletin örf ve âdetinin, hayat tarzının yani kültürünün çekim sahasına girerler. Sonra o kültürün esiri olur, kendi değerlerini bir bir unuturlar. Tarih tünelindeki bu yolculuğun son merhalesinde de istiklallerini kaybeder ve tarih sahnesinden çekilmek durumunda kalırlar. Tarih sayfaları bu yolla yok olup gitmiş ve unutulmuş milletlerin, devletlerin fosilleriyle doludur. Geçmiş geleceğin aynasıdır.



Dur Yolcu
Salim Dağ

Çamlıca




6 yorum:

 1. Çok guzel aktarılmış mazisini bilmeyenin geleceği karanlıktır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Doğru bilgiyi de doğru kaynaktan almak lazım tabii. :)

   Sil
 2. Özellıkle yurt dışında olan çocuklarin batı tarıhı ıle buyuduklerını dusununce ınsan huzunlenıyor. Dur yolcu deyınce dırek Çanakkale canlanıyor tabıkı akılda. Gecenlerde bır dızı vardı yüzyıllık muhurdu adı. seyrederken tabıkı uygun olan bır kısmını çocuklara gosterdım anlattım. Sonra da ağzıma Çanakkale turkusu takıldı derken çocuklar artık dıyor kı -Baba Canakkaleye ne zaman gıdıcez ;) Ins cocuklaırmıza doğru tarıh bılıncını kazandırabilenlerden oluruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaallah gidersiniz birgün. Fakat gitmeden de anlatılabilir. Mesela bu kitap fotoğraflı bir kitap. Çamlıca basımın kitaplarını tavsiye ederim. Çocuklar için çizgi roman gibi kitaplar da var. Daha önce bahsetmiştim hatırlarsan. Senin çocuklar kitapları seviyor zaten. :) Oralarda var mıdır bilemiyorum ama.

   Çocuk kitaplarına BURADAN bakabilirsin.

   Sil
 3. ilerlemek için geçmişe bakmalıymış de mi :) o fotodaki evet ters çevrilmiş bir kayık iskeledeee :) senin sevdiğin temalaar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu günümüze de baksak çok ibretler alıyoruz doğrusu. :)

   Sil