بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

28 Eylül 2016 Çarşamba

Cennet'e Mü'min Olandan Başkası GirmeyecekEbû Hureyre (R) şöyle dedi: Rasûlullah (S)'in maıyyetinde Hayber'de hazır bulunduk. Rasûlullah beraberinde bulunanlardan olup İslâm'ı iddia etmekte olan kimselerden (Kuzman adında) bir adam için:

— "Bu, nâr ehlindendir" buyurdu.

Kıtal zamanı gelince, bu adam çok şiddetli bir kıtal yaptı, kendisinde yaralar pekçok oldu ve sonunda yaralar onu harekete gücü yetmez kılıp yerinde mıhladı. Akabinde Peygamber'in sahâbîlerinden bir adam geldi de:

— Yâ Rasûlallah! Senin ateş ehlinden olduğunu söylediğin o adam hakkında düşüncen nedir? O zât Allah yolunda en çetin nev'inden kıtal yaptı ve pekçok yaralar aldı! dedi.

Bunun üzerine Peygamber:

— "Dikkat et! O ateş ehlindendir" buyurdu.

Müslümanların bâzısı nerdeyse Peygamber'in bu sözünde şübheye düşeceklerdi. Durum bu hâl üzere iken, o yaralı adam birden yaraların şiddetli acısını hissetti de hemen elini ok kuburuna uzattı ve oradan bir ok çıkardı ve onunla intihar edip kendisini öldürdü. Bunu gören müslümânlardan birtakım adamlar sür'atle Rasûlullah'ın yanına gittiler ve:

— Yâ Rasûlallah! Allah Sen'in sözünü doğru çıkarıp tasdîk buyurdu, o fulân adam intihar edip kendini öldürmüştür! dediler.

Bunun üzerine Rasûlullah:

— "Yâ Bilâl! Kalk (insanlara şu hakîkati) ilân et: Cennete mü'min olandan başkası girmeyecek ve muhakkak ki Allah bu islâm dinini (isterse) fâcir kişi ile de te'yîd edecektir!" buyurdu.Sahîh-i Buhârî Ve Tercemesi

Ötüken

5 yorum:

  1. Allah'ım son nefesimizde imanla gitmeyi nasip eyle diye dua ediyoruz ya hep, tam karşılığı oluyor sanırım bu olay. Rabbim affetsin bizleri. İmanla cennetine nail olanlardan eylesin inşallah.Amin

    YanıtlaSil
  2. Rabbim mü'minlerden olmayı nasip etsin :(

    YanıtlaSil
  3. Hazreti Allah bizleri son nefese kadar, son nefes dahil bizi doğru yoldan ayırmasın.

    YanıtlaSil