بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

13 Ağustos 2016 Cumartesi

Sürme (ismid, antimun)


Sürmedan


Sürme taşı, Asya dağlarından çıkan siyah bir madendir. En iyisi Isfehan'dan çıkar, parçalanması kolay, parlak, temiz olduğu zaman beyaz gümüş  rengindedir. Parmaklar arasında ovuşturulduğu zaman ise, etrafa koku saçar. Çok eski zamanlardan beri, bilinen bir madendir. Başka maddelerden de sürme yapılmaktadır.


Sürme Çekme Zamanı

Sürmeyi yatacağı zaman çekmek, gözler için daha faydalıdır. Nitekim Peygamber Aleyhis-Selâm: "Sürmeyi uykuya yatarken çekmenizi tavsiye ederim. Zira sürme gözün görme duyusunu kuvvetlendirir ve kirpik bitirir" buyurmuştur.

İbni Abbas Hazretleri de şöyle demiştir "Peygamber Aleyhis-Selâm'ın  bir sürmedanlığı vardı, uyuyacağı zaman o sürmedanlıktan her iki gözüne de üçer defa sürme çekerdi"


Oruçlu Veya İhramlı  Kimsenin Sürme Çekinmesi

Numan b. Beşir (r.a.) demiştir ki: "Peygamber Aleyhis-Selâm bizlere, misk ile karıştırılmış sürme çekmemizi tavsiye eder, fakat oruçlu kimse böyle sürme çekmekten sakınsın!" derdi''

Tıbb-ı Nebevî Ansiklopedisi
Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi


2 yorum:

  1. Merhabalar,
    Sürmeyi çok severim bende. Ne mübarek bir taşmış. Umre ziyaretimizde, satın almak kısmet olmuştu, ara ara sürmeye çalışıyorum. Çok faydalı bilgiler. Çok teşekkürler.
    Bu arada bloğunuzun ilk takipçisi oldum sanırım, ne mutlu :) Sizden rica eğer mümkünse, İzleyicileri sağda üst köşelere koyabilir misiniz? Böylelikle daha çok kişi farkedip, takibe alabilir.
    Sevgiler.

    YanıtlaSil