بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

8 Ağustos 2016 Pazartesi

Kalb İle Gıybet De Haramdır

Hüccetül islam İmam Gazali rahmetullahi aleyh hazretleri Kimya-i Saadet kitabında, bu mevzuda hulâseten şunları yazıyor:

"Bil ki kalb ile gıybet etmek, dil ile etmek gibi haramdır. Bir kimsenin noksanını, kusurunu başkasına söylemek doğru olmadığı gibi, kendi kendine de söylemek, düşünmek doğru değildir, caiz değildir. Kalp ile gıybet, gözü ile bir şey görmeden, kulağı ile duymadan ve kat'i olarak bilmeden bir kimseye su-i zan etmekdir.
Su-i zan haramdır. Açıkça bilinmeyen, insaf ve adalete sığmayan zanları kalbe şeytan getirir. Şeytan insanın kalbinde, diğer müslüman kardeşleri hakkında kötü zanlar uyandırır. Kalbin bunlara aldanmaması, inanmaması lâzımdır. Bu kötü zanlar kalpte karar kılarsa, bu haramdır. Fakat gayri ihtiyari olarak gelen, senin gelmemesi için çalıştığın, kovmaya uğraştığın düşünceler günah değildir."
Gıybet İlleti
Ubeydullah Küçük

Bedir Yayınevi4 yorum:

 1. Bunu öğrendiğim iyi oldu Allah razı olsun :)

  YanıtlaSil
 2. hiçbişi yapmadan konuşmadan durmak lazım yaaa o zaman kötü bişi yapmayız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dil dursa kalp durmuyor Deep. İnsan hiçbir şey yapmadan duramıyor. Bunun en iyi çözümü ne iş yaparsan yap ama kalbin daima Allah'ı zikirle meşgul olacak. O mertebeye ulaşmak ise çok zor.

   Sil