بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

14 Ağustos 2016 Pazar

İlim Ve Kur'an

İlim murat ederseniz, Kur'anı Kerim'i seçiniz. Zira, Kur'an'da geçmiş ve gelecek ilimlerin hepsi vardır, buyurulmuştur.

Hattâ, ariflerden bir zat:

Bir mü'min ruhunu teslim ederken, onun ruhu bedeninden hamurdan kıl çıkar gibi kolayca çıkar, hadis-i-şerifini okumuş ve bunun mânasını Kur'anı kerimde aradığı halde bulamamış ve bu telaş ile uyurken, rüyasında Fahr-i-âlem sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz hazretlerini görmüş ve sormuş:

— Yâ Resûlallah! Kur'an-ı azim-üş-şânı defalarca hatmettim.

Yaş veya kuru, hiç bir şey yoktur ki bu kitab-ı mübinde bulunmasın. (El-Enâm Sûresi: 59) hükmü celilesine rağmen, bu hadis-i-şerifin mânasını bulamadım.

Aleyhissalâtü vesselam efendimiz de kendilerine şu cevabı vermişler :

— Sûre-i-Yusuf'ta ara, bulursun!

Bu arif zat, uyanmış ve hemen abdest alıp Sûre-i-Yusuf u: okumaya başlamış ve :

Vaktaki kadınlar onu gördüler. Güzellik ve mehabetinden hayret ve dehşet içinde kaldılar. Bıçakları ile ellerini kestiler. (Yusuf Sûresi: 31)

âyeti kerimesinin bu mânayı ifade ettiğini anlayarak şükreylemiştir. Bilindiği gibi, Mısırlı kadınlar Zeliha'yı ayıplıyorlar ve arkasından dedikodu yapıyorlardı. Zeliha, onları sarayına davet etti, ellerine birer bıçak ve birer turunç verdikten sonra, Hazreti Yusuf'a :

— Çık! Cemalini göster, dedi.

Zeliha'yı ayıplayanlar, Yusuf aleyhisselâmı görünce, benzeri olmayan güzelliği karşısında apışıp kaldılar ve ellerindeki bıçaklarla parmaklarını kestikleri halde, acısını duymadılar.

İşte, mü'min de böyle ölür. Ruhunu teslim edeceği ânda, kendisine cennetteki makamı gösterilir ve o makamın haşmet ve güzelliğine bakarken, ölüm acısını hiç duymaz.Mecmâ'ul Âdâb
Sofuzade Seyyid Hasan Hulûsi

Salah Bilici Kitabevi

2 yorum:

  1. Ne varsa Kur'ân-ı Azîmüşşân'da var ama bizde maalesef o gerçek îman yok!

    YanıtlaSil