بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

13 Mayıs 2016 Cuma

MisafirlikYemeğe icabet ederken, kalbinden Allah için icabet etmeye niyet eder. Davete, nefsinin arzularını tatmin için değil, mümin kardeşini sevindirmek için icabet eder.

Müsafir, ev sahibinin gösterdiği yere oturur. Evde Allâhü Teâlâ'nın haram kıldığı şeyler dışında hiçbir şeyi ayıplamaz. Müsafir eve ait şeylerden soru sormaz.
Müsafir sağına soluna bakmaz. Ev sahibine sıkıntı vermekten kaçınır. Tuz ve su dışında, canının istediği şeyleri ev sahibine bildirmez.
Verilen yemeği ayıplamaz. Yemek, basit bir şey olsa da, onu hakir görmez.

Müsafirliğe gidecek olan kişinin evinde bir şeyler yiyip öyle gitmesi daha muvafıktır. Çünkü çok aç olan kişi yemekte adaba güzelce riayet edemez.

Ev sahibinin izni olmadan veya o yanında değilken elini yemeğe uzatmamalıdır.
Başkasına ait bir sofradan her hangi bir kimseye bir şey vermez.

Hadis-i şerifte:
"Davet edilmediği bir yemeğe giden hırsız olarak girer, yağma etmiş olarak çıkar." buyuruldu.

Ev sahibinin izni olmadan, yanında kimseyi ziyafete götürmez. Sofradan bir şey almaz. Çünkü o, yenmek için konmuş olup, alıp saklamak için verilmemiştir.

Müsafirliğe, acele etmeden, ihtirassız ve vakarlı bir halde gider.

Kendisini aynı zamanda iki kişi davet etmişse evine yakın olana gider. Hadis-i şerifte:
"İki kişi birden davet ederse, kapısı yakın olana icabet et! Çünkü kapısı daha yakın olan bunu daha çok hak eder." buyrulmuştur.

Bu durum aynı mertebede olan komşular hakkındadır. Aynı seviyede olmadıkları takdirde, hangisini daha çok seviyorsa, ona gitmesi daha layıktır.

Müsafir, davette evinde yediği kadar yer. Normal olan budur veya evde yediğinden biraz fazla yer. Zira bu davranışı ev sahibine bir lütuftur. Eğer evde yediğinden az yerse, hiyânet ve nifak olur.

Yemekten sonra, müsafirin ev sahibine: «Evinizde oruçlular iftar etsin, yemeğinizi iyi insanlar yesin; melekler sizi rahmetle ziyaret etsin" yahud bunun yerine, "melekler üzerinize rahmetle insin" diye dua etmesi sünnettir.Şir'atü'l İslâm
İmamzâde Muhammed b. Ebû Bekir el-Buhârî

Fazilet Neşriyat


1 yorum: