بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

24 Mayıs 2016 Salı

Enver Baytan Hocanın Mezheplerin Telfiki Hususundaki Röportajından
Efendim, dikkat etmelidir, dinimizin düşmanları onu yıkmak ve hiç değilse harap etmek için zaman zaman şu çarelere başvurur ve şu teklifleri ileri sürerler:

1- İbadet sırasında her Müslüman millet Kur'ân'ı kendi diliyle okumalı.
(Çünkü direkt olarak Kur'ân'a dil uzatmağa veya onu tahrife cesaret edemezler. Ancak meal hâline getirdikten sonra bunları yapabileceklerine inanırlar.)

2- Esasen şu kadar yüz -meselâ 300,400-hadis vardır, gerisi hep asılsızdır, uydurmadır, onlara itibar etmemelidir.
(Zira bilirler ki, hadis külliyatını yok edebilirlerse pek çok ahkâm ortadan kalkar ve zaten Kur'ân-ı Kerim de onlarsız iyi anlaşılamaz, onun ahkâmına da halel gelir.)

3- Müçtehitler de kim oluyormuş, onları körü körüne taklide lüzum ve ihtiyaç yoktur. Herkes, delillerinden, kendi anlayışına göre içtihat ve amel etmelidir.
(Bilirler ki, bu yola gidilirse ortaya bir curcuna çıkar, bir perişanlık alır yürür.)

4- Efendim, din birdir ve birlik dinidir. Bu kadar mezhebe ne lüzum var! Bütün mezhepleri birleştirip bir tek yoldan yürümeli.
(Bilirler ki, hak mezhepler Kur'ân-ı Azimüşşan'a ve hadis-i şeriflere tamamen uygundur, dinin en sağlam kaleleridir. Bunlar yıkılır ve ortadan kalkarsa mesele biter. Artık her türlü reformu, yeni ve modern içtihatları yapmak mümkün olur. Bu sayede, yeni İslâm müçtehidi olmak isteyen, bedbahtlar, birtakım sapık mezhep taraftarları ve nefis adamları söz ve -aradıkları- şöhret sahibi olurlar.)
Dini Tâmir Dâvasında Din Tahripçileri
Ahmed Davudoğlu

Bedir Yayınevi2 yorum:

  1. bu kitabı bir yıl önce almıştım heyecanla okudum,okudukça okutturan araştırmaya sevkeden bir kitap...

    YanıtlaSil