بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

9 Aralık 2015 Çarşamba

Karasinek"Sizden birinin yiyecek ve içeceğine karasinek düştüğü zaman, onu tamamen batırsın! Sonra çıkarıp atsın! Çünkü sineğin kanadının birinde zehir, diğerinde ise panzehir vardır. Halbuki o, zehir taşıyan kanadını önce batırarak kendisini korumak ister, (şifalı kanadını sonraya bırakır). İşte bu sebeble sineğin tamamını batırınız."

Mikrop ve mikroskopun bilinmediği bir dönemde Peygamber Aleyhis-Selâm'ın "Karasineğin kanadının birinde zehir, diğerinde ise panzehir vardır" demesi, ilâhi vahye müstenid olmaktan başka bir şey değildir. Zira ümmi bir peygamberin böyle şeyleri bilmesi aklen imkânsızdır.

"Tabiblere göre karasinekte; ısırmasından dolayı kaşıntı ve şişmenin meydana geldiği, zehirli bir kuvvet vardır. Bu kuvvet onun silahı durumundadır. Kendisine zarar verecek bir şeyle karşılaştığı zaman bu silahı ile korunmaya çalışır. İşte bu zehrine karşı yüce Allah onun diğer kanadında panzehir yaratmıştır. İlk önce zehrini boşalttığı su veya yiyecek içine tamamen batırıldığı zaman, panzehirini de boşaltmış olduğundan; panzehir zehirini nötr hâle getirmektedir"

Sahâbe'den Mikdam b. Ma'dîkerib (r.a.)'in rivayetine göre, bir defasında Peygamber Aleyhis-Selâm: "Haberiniz olsun! Bana Kur'ân verildi, Kur'ânla beraber onun bir benzeri daha verildi.." buyurmuştur.Tıbb-ı Nebevî Ansiklopedisi
Ali Rıza Karabulut

Akabe KitabeviHiç yorum yok:

Yorum Gönder