بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

5 Şubat 2018 Pazartesi

Duygusal Kör GörüşGünümüzde bir modem geliştirerek bilgisayardaki bilgileri beyindeki bilgilere aktarabilmek için çalışmalar yapılıyor. İnsanın beynindeki bilgiler sadece düz bilgiden oluşmuyor, duygusal boyutu da mevcuttur. Bazı beyin araştırmalarına göre, beyinde küçük damar tıkanıklığı geçirmiş bir hastada duygusal kör görüş (afektif kör görüş) hastalığı ortaya çıkar. Bu kişiler bir resme baktığı zaman gözü görür ama gördüğünü algılayamaz. Çünkü beyinde, gözle görme merkezi arasındaki yolda damar tıkanıklığı olmuştur. Mesela karısının yüzüne bakar fakat onu tanımaz. Hastalığın çok ileri safhasında hasta aynaya bakıp kendisini tanımaz hale gelir. Bu tür hastalar, bir resme bakıp kimseyi tanımamasına rağmen resimdeki yüzlerin mimiklerini aynen taklit eder. Resimdeki insanın kaşları çatıksa, hasta da kaşlarını çatar. Bu da mantıksal olarak görmediğini, duygusal olarak gördüğünü ortaya çıkarır. Resimde gördüğü insanı tanımaz ama yüz ifadesindeki duyguları tanır. Mesela eşinin resmini gösterirler, eşinin olduğunu bilmez ama gülen bir resim ise hasta da güler.Toplum Psikolojisi
Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Timaş
Kitaptan diğer notları okumak için TIKLAYIN


6 yorum:

 1. Güzel bilgi teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. varmış böyle hastalıklar ivit. bazıları da, duran nesneleri ve insanları görebiliyor ama hareket edenleri göremiyomuş yaa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O da ilginç bir durum. Çeşit çeşit hastalıklar var. Hz. Allah muhafaza buyursun.

   Sil
 3. Daha önce duymuştum bu hastalığı. Zor bir durum. Allah muhafaza etsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir belgeselde izlemiştik. Yüzleri tanıyamayan biri vardı. Ünlülerin fotoğraflarını gösteriyorlardı. Gülen biri olarak vs. tanımlayabiliyordu. Eşini, çocuklarını bilemiyordu. Kalabalık bir yerde onları kaybetse bulamıyormuş. Çok zor gerçekten.

   Sil
 4. Böyle nörolojik vakalar biliyorum.Hatta son okuduğum kitapta da bundan bahsediliyor.

  YanıtlaSil