بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

24 Ocak 2018 Çarşamba

Keşke!"Keşke dünyada asgari bir geçimle yetineydim" demeyen hiç kimse yoktur. Sabah ve akşam yaşadığınız bir durum kalbinizde bir hoşnutsuzluk duymadığınız sürece zarar vermez. Sizden birinin bir ateş parçasını ağzına alıp söndürünceye kadar tutması, hakkında olan birşey için "Keşke olmasaydı" demesinden daha hayırlıdır. 

(Abdullah b. Mesud (r.a.) )
12 yorum:

 1. eveet. ah bir de ülkemiz daha iyi durumda olsa ne güzel olurduuu yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim ülke olarak değilde bireysel olarak beklentilerim var. Daha iyi insanlar olmalıyız. Müslümansak islamı yaşamaya gayret etmeliyiz.

   Sil
 2. Bence yaşıntıları sadeleştirmeli,kendimize çok lüks şeyler alacağımıza insanlara yardım etmeli,insanlarla paylaşmalıyız.Para çünkü sadece bir araçtır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır işleri psikolojik olarak da insanı rahatlatıyor.

   Sil
 3. Keşke diyebilmek çok önemli bence. Çünkü ancak hatalarını farkedebilen insanlar keske derler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke bir kaçış. Bir olumlu bir netice çıkmıyor ortaya. Ayrıca Allah'ın takdirine de bir nevi isyan oluyor.

   Sil
  2. Keşke bunu yapmasaydım diyen insan tövbeye de yöneliyor ama isyan olduğuna emin misiniz? Belki pismanlık ama isyan degil. Öyleyse hepimiz keskelerle dolu isyankarlarız

   Sil
  3. Yazıyı tekrar okursanız ikisinin farklı olduğunu anlayacaksınız. Keşke şu günahı işlemeseydim diyebilir insan. O bir pişmanlık olabilir. Fakat keşke şöyle olmasaydı denirse, Allah'ın takdirine razı olmamak olur. Çünkü herşey O'nun dilemesiyle olur.

   Sil
  4. Sizde tekrar yorumu okursanız keşke bunu yapmasaydım diyen insan diyorum keske bu olmasaydı demek Allahin isine karısmak olur.

   Sil
  5. Yazıda benim dediğim konudan bahsedildiği için karışıklık olmasından endişe duyuyorum.

   Sil
  6. Yanlış anlamadım merak etmeyin. Kusura bakmayin asil ben yanlis bir sey söylediysem. Elinize saglik bilgi icin

   Sil
  7. Siz farklı bir açıdan ele almış oldunuz. Teşekkür ederim. Belki yazıyı ve yorumları okuyanlar yanlış anlayabilir diye açıklama gereği duydum.

   Sil