بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

17 Ocak 2018 Çarşamba

Hz. Ali'nin (k.v.), Ebû Esved Ed-Düveli'ye Kur'an'ı Harekelendirmeyi Emretmesi
Sa'saa b. Sahan şöyle anlatır:

"Bir bedevi Hz. Ali'ye gelerek:
- Ya Emirel-Müminin, sen şu ayeti nasıl okursun? "La yekulüh ille'l-hatun" Çünkü ayetin zahiri manasına bakılırsa: "Her adım atan o kanlı irini yer" Ya Emire'l-müminin hiç adım atmayan insan var mıdır? deyince,

Hz. Ali gülümseyerek:
- 'Sen kelimeyi yanlış okuyorsun. "hatun" değil, "haitun"dur. Yani "cehennem de kanlı irini ancak günah işleyenler yer" dedi.

Bedevi:
- 'Doğru söylüyorsun, çünkü Allah kuluna haksızlık etmez, dedi.

Hz. Alî yanında bulunan Ebû Esved ed-Düveli ye dönerek:
- 'Arap olmayanlar topluca İslâm'a girdiklerinden araplara karışmışlar, bu yüzden Arap dilini yanlış telaffuz etmeye başlamışlardır. Öyle bir şey icad etki, halk onunla dillerini koruyabilsin,' dedi. Bunun üzerine Ebû Esved yazıyı harekelendirdi.Muhtasar Hayatü's Sahabe
M. Yusuf Kahdehlevi

Ravza Yayınları


4 yorum:

 1. Bunu hiç bilmiyordum, ne kadar güzel bilgiler paylaşıyorsunuz. :)

  YanıtlaSil
 2. Kur'an'ın nezaman harekelendirildiğini ben de bilmiyordum, bu kitaptan öğrenmiş oldum. Bizler de harekesiz okuyamıyoruz hiç.

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. Harflerin üzerine veya altına konulan işaretler. O harfin e mi, i mi, ü mü diye okunacağını arapça bilmeyen bizler ancak böyle anlıyoruz.

   Mesela b harfi. Biz türkçede yanına e, a, i, vs koyarak seslendiriyoruz. Arap harfinde b harfinin üzerine bir çizgi koyarsak ki buna üstün diyoruz, be diye okunur. Altına bir çizgi koyarsak bi diye okuruz. Buna da esre deniyor. Bir de ötre var. O da bü diye okutuyor. Her harf için böyle. Kısaca bu şekilde anlatabildim.

   Sil