بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

22 Ocak 2018 Pazartesi

Dejavu
Diğer bir bellek yanılsaması ise 'dejavu' diye adlandırılan, bir olayı önceden yaşamışlık hissidir.

Dejavu, yeni bir ortamda bulunulduğu halde kişinin daha önce aynı yerde bulunduğunu düşündüren yanlış görsel bellektir. Kişi ilk defa yaşadığı bir olayı önceden yaşamış gibi inanır. Bu tür hafıza bozukluklarında da amaca yönelik davranış bozulur ve şizofreni ortaya çıkar. Böylece insan beyninin bilgi işlem faaliyeti bozulmuş olur.


Toplum Psikolojisi
Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Timaş


Kitaptan diğer notları okumak için TIKLAYIN


12 yorum:

 1. ya bu deja vu hepimize olur ki bazen yaa. bir sokağa gireriz ilk defa ama sanki önceden gelmiş gibiyizdir filan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Hepimize oluyor bazen ama aşırısı sorun herhalde. Herşeyde olduğu gibi :)

   Sil
 2. Birileri de bu durumun beynin olayı daha geç algıladığı savunuyor.
  Herkesin bildiği bir durum dilerim şizofreni gibi bir illete dönüşmez bana biraz abartılı geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sürekli bunu takıntı haline getiriyorsa insan sorun orada başlıyor herhalde. Yoksa hepimizin beyni böyle oyunlar oynuyor bize.

   Sil
 3. Takıntıya nasıl dönüşür ki..
  Demek istediğim bilinçli olarak yapılamaz ki bu yapılabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla şizofreni takıntıyla ilgili bir hastalık. Ben şöyle düşündüm, uzmanlar daha iyi bilir tabi. İnsanlar bir şeye taktığı için hasta olmuyor, hasta olduğu için takıyor. :)
   Mesela bir insanın çok şeker yediği için şeker hastası olmadığı gibi.

   Sil
 4. Dejavu ile ilgili şunu düşünürüm hep, zaman da yaratılmış bir varlık gibi ve üzerinde kayıtlı her şey ve farklı buutlar var zihin bu katmanlar arasında gidip gelebilir bazen.. Şizofreniye yol açan dejavu değil de farklı bir durum olabilir. Gücünü bilemediğimiz muazzam bir makine gibiyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tayyi mekandan mı bahsediyorsunuz. Ama bu herkesde olmaz. Bizim yaşadıklarımız sadece zandan ibaret gibi geliyor bana. Çünkü sonuç olarak bir şey çıkmıyor o yere ait. Sadece daha önce yaşamış gibi hissediyoruz fakat başka da bir bilgi çıkmıyor. :)

   Mesela neden daha önce bu olaydan hiç bahsetmiyoruz da, ortaya çıkınca ben bunu bir yerden hatırlıyorum diyoruz.

   Sil
 5. Yok tayyi mekan bast-ı zaman bunlar bize mahsus şeyler değil ancak dejavu de sadece psikolojik açıklamalarla sınırlı değil diyorum. O zaman halüsinasyona benzer açılımları olurdu. İnsanların bilim kurgu filmlerine malzeme yaptıkları zaman içinde yolculuk, saklanmış zaman, lefv-i mahfuz ve daha bir çok ilahi ilimden hayatımızda minik akisler var. Dejavu konusunu daha araştıracağım, merak ilmin hocasıdır. Farklı bir bilgiye ulaşırsam sizinle paylaşırım, faydalı olacaksa belki de yazarım.
  Tefekkür okları isabet ettirdiniz ne mutlu size:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlmi açıdan bir açıklamasını buluruz inşaallah. Ben yine de beynin oynadığı oyunlar diyorum. Rüyalara da pek kıymet vermiyoruz zira.

   Sil
 6. şizofreni çok farklı bir şey , evet onlarda da görü var ama dejavu gibi değil , bence bazı şeyleri hala açıklayamıyoruz , çok ta uğraşmıyoruz sanki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herşeyle uğraşmak da mümkün olmuyor zaten, vakit açısından.

   Sil