بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

23 Ocak 2018 Salı

Âlimlerin Kıymeti


Âlimlerin Kıymeti


Atâ (R.A.): «Sâid İbn Müseyyeb'i ziyaret ettim ve kendisini ağlar gördüm. Sebebini sorduğumda, kendisinden bir şey sorulmadığı için ağladığını söyledi.» demiştir.

Yine bâzı zevat: «Âlimler zamanın ışıklarıdır. Her âlim kendi asrını aydınlatır ve zamanının insanları onların ışığından aydınlanırlar.» demişlerdir.

Hasan-ı Basri (Allah rahmet etsin) : «Âlimler olmasa insanların diğer canlı varlıklardan farkı kalmazdı. Çünkü onların okutmasiyle insanlar insanlık seviyyesine ulaşırlar.» buyurmuştur.

İkrime : «Bu ilmin bir kıymeti var, deyince; nedir? diye soranlara; Onun kadrini anlayıp koruyacak bir ehline vermektir.» buyurmuştur.

Yahya b. Muâz: «Âlimler, Muhammed Aleyhisselâm ümmetine anne ve babalarından da şefkatlidirler. Çünkü anne ve babaları onları dünyâ ateşinden, Âlimler ise, âhiret ateşinden korurlar.» buyurmuştur.

Denildi ki; «İlim edinmek için riâyet edilecek usûller şunlardır: Sükût edib dinlemek, ezberlemek, bildiğini tatbik etmek ve sonra da başkalarına öğretmektir.»

Yine denildi ki: «Bilmeyene öğret, bilenden öğren ki, bildiğini korumuş ve bilmediğini öğrenmiş olasın.»


İhya-i Ulumuddin
İmam Gazali

İlim Bâbı


5 yorum:

 1. Hayatımız öğrenmek ve öğretmekle geçiyor gerçekten...

  YanıtlaSil
 2. Alimler gerçekten çok değer insanlar , sürekli öğrenip , bizimle paylaşmaya çalışıyorlar. Ama nedense aynı ilgiyi bizden göremiyorlar :)))değerlerini her zaman bilelin inşaALLAH

  YanıtlaSil
 3. Şu sonuncusu ne güzeldi... «Bilmeyene öğret, bilenden öğren ki, bildiğini korumuş ve bilmediğini öğrenmiş olasın.»

  YanıtlaSil
 4. Alim olmak çok büyük bir şey bence. Herkes alim olamaz, herkes gerçek bir alim olamaz.

  YanıtlaSil