بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

22 Mayıs 2017 Pazartesi

Zenginlerin Sohbetinde Bulunmak
Hadîs-i şerifte buyuruldu:

-"(Ey ümmet ve ashabım!) Asla ölülerle oturmayın!" Yani zenginlerin meclislerinde bulunmayın, demektir.

Ve Ebû Derdâ (r.a.) hazretleri buyurdular:

-"Bir kasr (saray ve büyükçe bir binanın) üzerinden düşmem ve böylece kırılmam; yani parçalanmam benim için; zenginlerin meclislerinde bulunmaktan daha sevimli ve daha hoştur...


- Bu şundandır: Muhakkak ki zenginlerin meclislerinde bulunmak ruha sirayet eder ve onların sohbeti tesir eder ve insanı etkiler.-"Rüzgâr kötü sahralarda gezer.

Böylece havaya kötü koku girer ve hava, kötü kokuyu gezdiği yerlerden alır..."
Rûhu'l Beyan Tefsiri
İsmail Hakkı Bursevi


3 yorum:

 1. Burada anlatılmak istenilen sadece maddiyat konuşulan ve düşüncelerin de bu doğrultuda olduğu şekillendiği ortamlardır sanıyorum. Çünkü asr-ı saadet başta olmak üzere tarih boyunca helal dairede ticaret yapmış yine ölçüler içerisinde güzel yaşamış ve maddi manevi hizmet etmiş insanlar topluluklar var. Ancak para mal mülk nefsin en kolay etkilendiği taraflardan biri belki buna dikkat çekilmek isteniyor. Birazcık daha geniş bir açıdan bakılmazsa yanlış değerlendirme yapmak mümkün. Günümüzde gösteriş ve maddi değerlerin önemi artmış olabilir ama yine de dünyayı elinde tutup gönlüne koymayanlar da var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herşeyde olduğu gibi bu konuda da istisnalar vardır elbette. Lakin çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Hatta zengin olmayanlarda daha çok dünyaya dalma görünüyor günümüzde. Kişi kiminle oturup kalktığına çok dikkat etmeli.

   Sil
 2. madde ile mana arasında dengeli durabilmek insan için cok zor. Bu yüzden maddeye daha uzun mesafe koymak bence de akıllıca. Aksi taktirde Allah(cc) a ulaşmak çok zor.

  YanıtlaSil