8 Mayıs 2017 Pazartesi

Peygamberlere Hürmet İfadesi Kullanmamakta Israr
Birkaç sene önce İstanbul Çemberlitaş'taki Fırat Kültür Merkezi'nde bir toplantıda ilâhiyatçılarımızı dinliyoruz. Rabbimiz Teâlâ'dan bahsederken Allah demiyor tanrı diyorlar, peygamberlerden bahsederlerken de bahsettikleri peygamberler onların asker arkadaşları imiş gibi, "İbrahim, İsa, Musa" diye isimleriyle bahsediyorlar. Yani "Hazret" veya "Aleyhisselam" demiyorlar.

Nihayet, bir konuşmacı çıktı. Samsun'dan İstanbul'a yeni gelmiş. Tasavvuf doçentiymiş, profesör olmak üzereymiş. Tasavvufî eserlere göz atan biri olarak o da peygamberleri yalın olarak sadece isimleriyle anınca, sabrım tükendi. Konuşması bitince yanına gittim ve "Peygamberlerden, hazret kelimesi kullanmadan veya Aleyhisselam demeden niçin hürmetsizce bahsediyorsunuz?" dediğimde şu cevabı verdi:

"Hazret veya Aleyhisselam dersek vakit alıyor."

Nasıl? Beğendiniz mi cevabı değerli okuyucu!

Denemek için lütfen birer defa hazret ve âleyhisselam der misiniz?

Dediniz değil mi? Kaç saniyenizi aldı?


Bu ilahiyat profesörleri, işte bu 3-4 saniyeyi harcayıp da peygamberleri hürmetle anmıyorlar.

Bu tasavvuf doçenti, "Hazret veya Aleyhisselam dersek vakit alıyor" deyip meseleyi kapatmak istediyse de yanındaki arkadaşı hazret veya aleyhisselam demenin gereksizliğinde israr ediyordu. O zaman İstanbul'a yakın bir vilayetimizdeki bir ilahiyat fakültemizin dekanı iken, daha sonra Diyanet'te iyi bir mevkiye getirilen benimle adaş olan arkadaşı, bana itiraz sadedinde dedi ki:

"Peki ashab Peygamberimiz'le konuşurken Yâ Hazreti Muhammed mi diyordu?"

Cevap verdim:

"Hayır! Öyle demiyorlardı. Ama "Anam babam sana feda olsun Yâ Resulallah" diyorlardı. Bu, Hazret demekten daha ileridir. Çünkü böyle söylemekle her şeylerini Resulullah'ın yolunda fedâ ettiklerini söylüyorlardı" dedim.


Sustu... Sustu ama hakkı teslim etti mi? Hayır!Ali Eren

Yasin Yayınevi


5 yorum:

 1. Ülkemizde dini temsil ettiği düşünülen akademisyen güruhun söylem ve yaklaşımlarına akıl erdirmek zor. Allah istikamet versin..

  YanıtlaSil
 2. İlahiyatların, imam hatiplerin yetiştirdikleri maalesef böyle oluyor. İçlerinde düzgünleri muhakkak vardır ama sistemin kendisi bozuk!

  YanıtlaSil
 3. Benim okulumda da bu şekilde bir din hocası var. Kendisi kendi üniversite hocasının da boyle söylediğini sonuçta onların da insan olduğu özel bir saygı belirtmemiz gerekmedigini söylediği anda ben de kalakalmıştım. Ne denir bilemiyorum. Rabbim ıslah etsin, doğru yolu gösterip ayırmasın InsaAllah...

  YanıtlaSil
 4. Allah(cc) ın emrettiği ahlak kuralları ile şekillenmek yerine, Allah(cc)ın ahlak kurallarına şekil vermeye çalışacak kadar alim sanırlar kendilerini. MALESEFF....

  YanıtlaSil