بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

6 Mart 2017 Pazartesi

Borç
Fakirin biri, bir gün cimriliğiyle ünlü zenginlerden birinin huzuruna çıkarak der ki: "Sizden iki isteğim var. Birincisi kulunuza elli altın borç vermeniz, ikin­cisi de bunu ödeyebilmem için bir yıl mühlet vermenizdir" der.

Hasis şu cevâbı verir:

“Başüstüne, siz bizim mahallenin hatırı sayılır adamlarındansınız. Arzunuzu yerine getirmeye çalışacağım. Adam adama, özellikle komşu komşuya her za­man yardım etmelidir. Fakat bir kimseden iki şey iste­nilince birini yerine getirir de, diğer isteğine cevap veremezse hoş görülmelidir. Şimdi ben talebinizden biri­ni yerine getireceğim, diğerine olumlu cevap vereme­yeceğim için özür dilerim. İstediğiniz elli altını vere­meyeceğim, ama ne kadar mühlet istiyorsanız o kadar verebilirim."


Tebessüm Ve Tefekkür
Dursun Gürlek

Kubbealtı


4 yorum:

 1. hah haaaa çok iyiiii :) (ya bi dee son öykümü okusana noluur)

  YanıtlaSil
 2. Gülümseten bir yazı :) Ben asıl blog isminizle alakalı yazmak istedim. Çok hoş bir kelime ve içerikle ne de uyumlu. Eski kelimeler bende ayrı bir yerde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Nimet-i islam'ı kastediyorsanız aynı zamanda bir kitap ismi. Başlığı yani iktibası kastediyorsanız evet bloğumu tam yansıtıyor bu isim. :)


   Sil