بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

20 Ocak 2017 Cuma

Tevbe Yapmadan Önce Yapılması Gereken HususlarTevbenin mukaddimesi ise üçtür:

Birincisi: Günahın gayet çirkin olduğunu hatırlamaktır.

İkincisi: Allah Teâlâ'nın, takat getiremeyeceğin derecede şiddetli azâb ve gazabını hatırlamaktır.

Üçüncüsü: (Allah'ın şiddetli azabına karşı) zayıf ve kuvvetsiz olduğunu hatırlamaktır. Güneşin hararetine, polisin vurmasına ve karıncanın ısırmasına tahammül edemeyen kimse, cehennemin hararetine, zebanilerin demir kamçılarla vurmasına -gazabından Allah'a sığınırız - cehennemde ateşten halk edilen katır gibi akreplerin ve deve boynu gibi yılanların sokmasına nasıl tahammül edebilir?

Şu zikredilenlere devam eder ve (tekrar tekrar) gece gündüz ona müracaat edersen, bunlar (üç hatırlatma) seni günahlarından tevbe-i nasûh ile tevbe etmeye götürür. Allah fazlıyla muvaffak edicidir.
Pişmanlık Tevbe Sayılır Mı?

Eğer: «Peygamberimiz (s.a.v.): «Pişmanlık tevbedir» dememiş midir? Sizin zikrettiğiniz şartları ve çetinleştirdiğiniz şeyleri halbuki o zikretmemiştir!» denilirse, cevaben şöyle denilir:


— Pişmanlık, kulun kudretinde değildir. Görmez misin ki, pişmanlık bâzı emirlerden dolayı kulun kalbine girer.

Halbuki kul kalbine bu pişmanlığı sokmak istemez. Fakat tevbe kulun kudretindedir ve onunla da emredilmiştir.

Hadisdeki pişmanlığın mânası, Allah'a ta'zîmden ve azabından korkmadan dolayıdır. İşte bu, insanı tevbe-i nasûha götürür. Bu durum ise tevbe edenlerin sıfatı ve hallerindendir.

Günahkâr kul, tevbenin başlangıcındaki üç şartı hatırlayıp pişman olursa, bu pişmanlık, isteği ile günahları terk etmeye götürür. Gelecekte de kalbinde pişmanlığı baki kalır. Bu pişmanlık kulu tazarrûya sevk eder. Bu (pişmanlık) tevbenin sebeplerinden ve tevbe edenin sıfatlarından olunca, Hz. Peygamber (s.a.v.) bunu tevbe olarak isimlendirdi. Sen bunu iyice anla; inşaallah muvaffak olursun.Âbidler Yolu
İmam-ı Gazâlî

Çelik Yayınevi


2 yorum:

 1. Sanirim bu paylasimi benim sorum uzerine yaptiniz. Cok tskler. Ayrica ck aydinlatici. Bu blogun varligini cok onemli buluyorum. Umarim hep burda olrsunuz. Yeniden tskler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de teşekkür ederim. Allah c.c. razı olsun.

   Bu kitabı şimdilerde okumaktayım. Daha yarısında olmama rağmen çok sevdim. Elimde taslaklar vardı. Sizin sorunuz üzerine de yayınlamayı öne aldım.

   Sil