18 Ocak 2017 Çarşamba

Kendileri İle Evlenilmesi Haram Olan HanımlarKendileriyle nikâhla evlenmek haram olanları Allahu Teâlâ şu âyeti celilede beyan buyurmuştur:

“Analarınız (bütün nineleriniz), kızlarınız (kızların kızları, oğulların kızları dahil), kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, birader kızları (yeğenleriniz), hemşire kızları, sizi emziren (süt) analarınız, süt hemşireleriniz, karılarınızın anaları, kendileriyle (gerdeğe) girdiğiniz karılarınızdan olup himayeleriniz­de bulunan üvey kızlarınız (la evlenmeniz) size haram edildi. Eğer onlarla (üvey kızlarınızın analarıyle) zifafa girmemişseniz (onlarla evlenmenizde) size bir beis yoktur. Kendi sulbünüzden (gelmiş) oğullarınızın kanları (bütün torunların zevcelerine şamil olmak üzere) nı nikahlamak ve iki kız kardeşi birlikte almanız da haram kılındı. Ancak (cahiliyet devrinde) ge­çen geçmiştir. Çünkü Allah hakikaten yarlığayıcıdır, çok esir­geyicidir. (Harb esiri olarak) sahip olduğunuz kadınlar (milk-i yemininiz olan cariyeler) müstesna olmak üzere (6), diğer bütün kocalı kadınlar (la evlenmeniz de size haram edildi. Bu hürmetler) üzerinize Allah'ın farzı olarak yazılmıştır. Onlardan maadası ise —namuskâr ve zinaya sapmamış (insanlar) halinde (yaşamanız şartiyle) mallarınızla (mehir vermek suretiyle) ara (yıp nikâhla) manız için— size halâl edildi. O halde onlardan hangisiyle faidelendiyseniz ücretlerini (mehirlerini) takdir edildiği veçhile verin. O mehrin mikdarını ta'yin edildikten son­ra aranızda gönül hoşluğu ile uyuşduğunuz şey (mikdar) hakkında üstünüze bir vebal yoktur. Şüphesiz ki Allah hakkıyle bi­licidir, mutlak hüküm ve hikmet sahibidir” (en nisa 23-24).

6) Dâr-ı harbden esir olarak getirilen kadınların memleketteki kocalariyle olan nikâhları bozulmuş olur. Onları zevce olarak almak müminler için haram değildir.
Bunlardan başka müşrike olan kadınlarla evlenmeyi de islâm haram kılmıştır. Bu hususta Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır:

“(Ey müminler) Allah’a eş tanıyan kadınlarla (müşrikelerle), onlar imana gelinceye kadar, evlenmeyin. İman eden bir cariye, müşrik bir kadından —bu sizin hoşunuza gitse de— elbet daha hayırlıdır. Müşrik erkeklere de, onlar iman edinceye kadar, (mümin kadınları) nikahlamayın. Mü’min bir köle, müşrikten —o, sizin boşunuza gitse de— elbette hayırlıdır. Onlar sizi cehenneme çağırırlar, Allah ise, kendi iradesiyle cennete ve mağfirete çağırır. O, insanlara ayetlerini apaçık söyler. Tâ ki iyice düşünüp ibret alsınlar.” (el bakara 221)İslamda Kadın, Tesettür, İzdivaç
Hüseyin Suudi Erdoğan

Çile Yayınları6 yorum:

 1. İslamda büyük günahlar malum. Ancak bir şey merak ediyorum. İçki zina şirk gibi en büyük günahları işlemiş biri tevbe edebiliyor mu ve etme şansı/hakkı var ise bu tevbenin şekli karşılığı ne olmalı ... bilgi için tşkler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişi ne tür günah işlerse işlesin, ölene kadar tevbe kapısı açıktır. Önemli olan pişman olmak ve tekrar o fiillere dönmemek. İhlaslı bir şekilde O'na yönelirsek inşaallah Hz. Allah'ın bizi mağfiret etmesini ümit ederiz. Kabul olup olmayacağını kimse söyleyemez.

   Nasıl tevbe edilir onu mu sordunuz, tam anlayamadım? Genelde günahlardan ve tevbeden bahseden yazılar paylaşıyorum ama sırf bu konuyla ilgili bir yazı yayınlamamışım, linkini verebileceğim bir yazı yok yani. İlerleyen günlerde belki paylaşırız. Ben de teşekkür ederim.

   Sil
  2. EVET.. NASIL TEVBE EDİLDİĞİNİ SORDUM. Ya da şöyle diyeyim. Her sucun cezası vardır. yani bir bedeli. Yani öteki dunyada cehenneme girmişse kul, affedilmemiş demektir. Ben aftan şunu anlayorum. Cehenneme girmeden affedilmek olarak. Ancak bunun da bir bedeli olmalı diye düşünüyorum..

   Sil
  3. Günahların dünya verilen cezasına had deniyor. Bu islam devletlerinde uygulananıyor, ülkemiz şeriatla yönetilmediği için uygulanmıyor. Günahına göre değişiyor. Fakih ve alim olmak lazım bunların hepsini yazmak için.
   Günahları insanlara açıkça söylememek lazım. O zaman had cezası icab eder. Gizlice af dileyip, Allah'a yalvarmak gerek.

   Tevbenin namaz kılar gibi belirli kuralları olduğunu bilmiyorum. Pişman olup bir daha o günahlara ďönmemektir. Ayrıca kul hakkı içeriyorsa, onlarla helalleşmek gerekiyor.

   Bizim gibi günahkarlara tesbih namazı da tavsiye edilmiştir. Kılınışı aşağıdadır.

   https://nimeti-islam.blogspot.com.tr/2014/12/tesbih-namaznn-klns.html


   Sil
  4. Bir de şunu söylemek istiyorum. Amaç cezasız cennete girmekse; Allah'ın c.c. rahmeti ve rızası gerekmektedir.

   Sil