بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

17 Aralık 2016 Cumartesi

Göz SağlığıGözlerinin sağlıklı kalmasını isteyen kimseler, aşırı sıcak ve aşırı soğuktan, şiddetli rüzgardan, toz ve dumandan, çok ağlamaktan, devamlı yazı yazmaktan, bilhassa ince yazıdan sakınmaları lâzımdır. Ancak az bakılacak veya az yazılacak olursa, gözler için faydalıdır.

Parlak cisimlere, güneşe, siyah ve beyaz şeylere de çok bakmaktan sakınmak lâzımdır. Gözler için en faydalı renk, yeşil renktir. Nitekim Peygamber Aleyhis-Selâm; en çok yeşil rengi severdi.Çünkü yeşil, kâinatın tabiî rengidir Ara-sıra gözün görme duyusunu kuvvetlendirmek ve göz sağlığını korumak için Isfehan Sürmesi (antimun) gibi maddeler tatbik etmelidir.

(Sürme ile ilgili yazıyı okumak için BURAYA bakabilirsiniz.)


* Zaman zaman gözleri soğuk su ile yıkamakta göz sağlığı için gayet faydalıdır. Nitekim Peygamber Aleyhis-Selâm: "Abdest aldığınız zaman, gözlerinize abdest suyundan içiriniz! Ellerinizin ıslaklığını da silkmeyiniz..." buyurmuştur.

* Karanlık yerde oturmak, ışıksız kalmak gözler için zararlıdır. Nitekim Hz. Aişe validemiz: "Peygamber Aleyhis-Selâm, kandil yakılmadıkça karanlık evde oturmazdı" demiştir.
Gözün Görme Duyusunu Kuvvetlendiren Maddeler:

Hz. Ali (ra.) demiştir ki: "Üç şey gözün görme duyusunu kuvvetlendirir. Yeşile bakmak, akar suya bakmak (yatarken göze sürme çekmek) ve güzel şeylere bakmak."


* "Et yiyiniz! Çünkü et, et bitirir. Et yemek gözün görme duyusunu da kuvvetlendirir.

* Peygamber Aleyhis-Selâm da: "Uyuyacağınız zaman gözlerinize sürme çekmenizi tavsiye ederim, zira sürme, gözün görme duyusunu kuvvetlendirir" buyurmuştur.


Yine bir defasında Hz. Ali, göz iltihabı hastalığına yakalanmıştı. Bu sırada hurma yiyordu. Peygamber Aleyhis-Selâm, göz iltihabı hastalığı varken, hastalığın seyri açısından hurma yememesini tavsiye etmiştir.


* Hurma, göz iltihabı için zararlıdır. Çünkü hurma vücuttaki kanı ısıtır, onu tortulu hâle getirir, iltihaplanmasına ve hararetin yükselmesine sebep olur. Göz iltihabı da ateşli bir hastalıktır. Böylece hastalığın hararetini artırmış olmaktadır.

İltihaplı göz hastalığına yakalanan hastaların gözlerine sürme çekmeleri doğru değildir.


* Bir kimse Peygamber Aleyhis-Selâm'a göz ağrısından şikayet ettiğinde ona: "Mushafa bak, Kur'ân oku!" buyurduğu rivayet edilmiştir.
Tıbb-ı Nebevî Ansiklopedisi
Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi11 yorum:

 1. Gözlerimden çok çekmiş, gözlerim de benden hem de nasıl çekmiş biri olarak -ama benim dışımda kalanlara göre tamamen nazardan bu çekilenler:)- bu yazı için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Nazar da bir gerçek. O da olabilir tabi. "Nazar haktır. Deveyi tencereye, adamı da kabre koyar." Buyurmuştur Rasulullah efendimiz. Göz değmesiyle de ilgili bir yazı paylaşacağım bu kitaptan.

   Sil
  2. Nazarı da anlatırsınız o zaman bir ara, değil mi?

   Sil
  3. Pardon, demiştiniz zaten paylaşacağınız. Ama yine de pekiştirmiş oldu isteğim. Şimdiden teşekkürler :)

   Sil
 2. Kuran'a bakmak da çok etkiliymiş demek ki...Bediuzzaman hazretleri mümkünse günde bir yaprak olmazsa bir sayfa olmazsa bir ayet o da olmazsa kitabı bir kere açıp bakmak bile faydalıdır demesine şimdi bir anlam daha vermiş oldum Allah razı olsun kardeşim hep yorum yapamazsam bile gördüğüm her yayını bil ki okuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Allah c.c. razı olsun.

   Dediğin gibi hergün okumakta fayda var. O gün açıp okumaya vakit bulamasanız bile; elinize alıp öpüp gözlerinize sürün derler. O'nun nurundan her açıdan istifade etmek lazım.

   Bazı yerlerde okuyorum; çok tuhafıma gidiyor. Kur'an-ı Kerim ölülerin arkasından okunacak kitap değilmiş. Neden olmasın? Biz onu herzaman okuruz. Şifa için, rıza için ne aklımıza gelirse. Okunmaması için ellerinden geleni yapıyorlar.

   Sil
 3. Sizin sayenizde daha sağlıklı bir şekilde öğreniyoruz bunları.

  YanıtlaSil
 4. bilgisayara çok bakmak da kötü yaa midem bulanıyo çok bakıncaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet başdönmesi, göz ağrısı yapıyor bende de. Çok bakmamak lazım.

   Sil