بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

20 Aralık 2016 Salı

Göz DeğmesiGözü değen kimse iyi bir şey gördüğü zaman; "Mâşâallâh! Kuvvet ve kudret ancak Allah'ındır. Allâhım mübarek eyle, bereketli kıl" diye duâ etmelidir.
Gözü Değen Kimsenin Abdest Alması ve Bu Su İle Kendisine Göz Değen Kimsenin Gusletmesi Veya Üzerine Dökülmesi:
Bu işlem tıpkı, yılan akrep sokmasında bunların zehirine karşı panzehir olarak, kendilerinin öldürülerek parçalanan etlerinin sokulan yere sarılması gibidir. Zira yılan ve akrebin etleri, zehirlerine karşı panzehirdir. Zehirini tesirsiz (nötr) hâle getirmektedir.


Nitekim Ebû Ümâme (r.a.) demiştir ki: "Babam Sehl İbni Huneyf, Harrar Mevkiinde gusletmek için elbisesini üzerinden çıkardığında, Amir İbni Rebîa ona bakıyordu. Babam Sehl ise cildi güzel ve beyaz tenli bir kimseydi, Amir İbni Rebîa, babam için: "Bugüne kadar, böyle taze ve beyaz tenli bir kimse görmedim" dedi. Bunun üzerine babam Sehl, ansızın orada hastalandı ve hastalığı arttı. Hemen Peygamber Aleyhis-Selâm'ın yanına gelindi ve Sehl'in hastalandığı haber verildi. Hastalığın şiddetinden yanınıza gelmesi mümkün değildir" denildi.

Peygamber Aleyhis-Selâm hemen Sehl'in yanına geldi. Sehl İbni Huneyf, Amir İbni Rebîa'nın kendisi için söylediklerini Rasulullah'a anlattı. Bunu duyan Peygamber Aleyhis-Selâm: "Sizden biriniz, kardeşinin ölümü kendisi için bir fayda sağlamadığı halde, niçin din kardeşini öldürmek ister? Allah mübarek eylesin, deseniz olmaz mı? Şüphesiz ki göz değmesi gerçektir. Sehl için abdest al!" buyurdu.

Amir İbni Rebîa hemen abdest aldı, sonra bu su Sehl'in üzerine dökülerek guslettirildi. Bunun üzerine Sehl, kendisine hiç bir şey olmamış gibi, Rasulullah (s.a.v.) ile birlikte yürüyüp gitti."
Tıbb-ı Nebevî Ansiklopedisi
Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi9 yorum:

 1. hayat ne zor ya doğru olmak ne zor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında doğru olmak o kadar zor değil de; maddeye çok takılıyoruz. Bir maşaallah demek zor geliyor. Sonra da birbirimize zarar veriyoruz.

   Sil
 2. Çok teşekkür ederim. Bilmediklerim vardı.
  Uygulamada gerçekleşebilir mi nazarın panzehiri emin değilim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan bazı şeyleri kendisi yapsa da, karşısındakine nasıl yaptıracak öyle değil mi? :)

   Sil
 3. Nazar ve göz değmesi hak, dikkate almak lazım. Ama uygulamada panzehiri ne kadar yapılabilir Acemi Demirci ye katılıyorum. Dua ile kuşanmak gerek sık sık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En başta kendimiz yazının en başındaki duayı okuyarak, etrafımızdaki insanlara da bildirerek işe başlayabiliriz sanırım. Böylece nazardan korunabiliriz belki. Panzehirinin uygulanması bana da çok zor geliyor bu zamanda. İnsanlara farzları bile söylemeye çekinirken...

   Sil
 4. Ayetel Kürsi'nin çok faydalı olduğu öğretilmişti bize. Hep okumamız söylenir. Nazara, her türlü belaya karşı kalkandır. Zaten anlamından da anlaşılıyor. Yine güzel bilgiler öğrenmiş olduk, teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayetel kürsiyi şöyle bir okuma usulü var:
   7 tane okuyoruz, her cihetimize.
   1 öne, 2 sağ tarafa, 3 arkaya, 4 sola, 5 yukarı, 6 aşağı, 7. yi de avcumuza okuyup içimize çekiyoruz.

   Her türlü beladan muhafaza için.

   Sil
  2. Evet doğrudur banada babaannem demişti. Tekrar teşekkürler 😊

   Sil