بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

21 Kasım 2016 Pazartesi

Ölüye Dua Etmek Ve İyiliğini Anmak
Enes (r.a.) anlatıyor: Bir cenaze getirildi. İyilikleri sayıldı. Allah'ın  Resulü:
- "Vacip oldu, vacip oldu, vacip oldu" buyurdu. Sonra başka bir cenaze getirildi. Kötülükleri sayıldı. Yine Allah'ın Resulü (s.a.v.) üç defa:
- "Vacip oldu" dedi. Bunun üzerine Hz. Ömer (r.a.):
- "Anam babam sana feda olsun ya Resulallah! Bir cenaze getirilip iyilikleri anılınca, üç kere "vacip oldu", başka bir cenaze getirilip kötülükleri anılınca yine üç kere "vacip oldu" buyurdunuz? deyince:

- "Siz kimin iyiliklerini söyler -şahitlik eder- seniz ona cennet, kimin de kötülüğünü söyler -aleyhine şahitlik eder- seniz ona da cehennem vacip olur. Siz yeryüzünde Allah'ın şahitlerisiniz" diye karşılık verdi.


***


Ebu Hüreyre (r.a.)'den Resulullah (s.a.v.)'ın Rabbinden şöyle rivayet ettiği bildirildi:

- "Müslüman ölür de en yakın komşularından üç ev, hayırlı olduğuna dair şahitlik ederse, Allah Teala da: "Ben kullarımın bildikleri konulardaki şahitliklerini kabul, kendi bildiklerimi de affettim." buyurur."


***

İbn Ömer (r.a.)'in rivayetine göre Resulullah (s.a.v.):
- "Ölülerinizin iyiliklerini anınız, ayıplarını söylemeyiniz" buyurdu.

Ümmü Seleme (r.anha)'den Resulullah (s.a.v.)'ın:
- "Cenazede bulunduğunuzda hayırlı sözler söyleyiniz. Şüphesiz ki melekler, sizin söylediğinize "amin" derler -kabul edilmesini Allah'tan isterler-" buyurduğu rivayet olundu.
Tergib Ve Terhib
Hadislerle İslam

Huzur Yayınevi3 yorum:

 1. Cenab-ı Allah kendi gösterdiği rahmeti kulların da örnek almasını istiyor, her şeyde olduğu gibi affetmek ve iyilik dilemekte de Onun rahmetini örnek almalı. Gidilen makamın hürmetine ve an içinde o yerde olabilme ihtimaline göre düşünmek ve hareket etmek gerek. Gafletimize şaşıyorum, nasıl rahatız. Allah'ım bize yardım et..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimin akibetinin ne olduğunu ve olacağını bilmeden gıyabında konuşuyoruz.

   Sil
 2. günahlardan kaçış yok malesef.. Allah affetsin bizi..

  Kalemin dert görmesin ..

  YanıtlaSil