بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

1 Aralık 2016 Perşembe

İslamdan Önceki Devirlerde Kadının Durumu«Sen, İslâmın doğuşu ile hürriyetine kavuşan, Kur'an-ı Kerim'in gelişi ile kıymetin zirvesine ulaşan Hazret-i Muhammed Mustafa Sallallahu Aley­hi ve Sellem'in yüce hükümleriyle şe­ref kazanan muhterem kadınsın...»

Arabistan'da İslâmdan, önceki devirlerde kadının duru­mu yürekler acısı bir hal arzetmekte idi. Kız evlâtları diri diri toprağa gömülüp öldürülüyorlardı. Kadın mirastan mahrum bırakılmıştı. Kocası ölen bir kadına ceketini ilk atan kimse ona sahip çıkardı. Erkek ceketini kadının üzerine attı mı artık o kadına kayıtsız şartsız sahip olurdu. Kadına hürriyet hakkı ta­nınmazdı. Vicdan hürriyeti bakımından kadın erkekten çok aşağı bir yerde tutulurdu! Kız çocuğu ailede manevî yönden bir ar, bir yüz karası, maddî bakımından ise bir yük telâkki edilirdi. Bunun içindir ki, ailede sonsuz haklara sahip olan baba, kızını diri diri toprağa gömüp öldürmekte serbestçe hareket edebilirdi. Kızını bu şekilde öldürmekte hiç bir mahzur görül­mediği gibi, bu şeni işinden dolayı da herhangi bir cezaya çarptırılmaz, insanlar tarafından yadırganmazdı.

İslâm dini kısaca zikrettiğimiz ve kadınların tarih boyuncu maruz kaldıkları çeşitli kötü muamelelerden bir nebzesi olan bunları ve bunlara benzeyen hususlardan kadının aleyhinde işleyen kanun, örf ve âdetleri kökünden kazıyıp yok etmiştir. Kadına toplumdaki her türlü hakkını vermiştir. Bu gerçekle­rin ışığı altında, kadın hakları konusunda İslama iftira edip dil uzatanların ne kadar sapıtmış ve sapıttırılmış oldukları mey­dana çıkmış olur.
İslamda Kadın, Tesettür, İzdivaç
Hüseyin Suudi Erdoğan

Çile Yayınları
3 yorum:

 1. İslamın tebliğ edildiği, Peygamber efendimiz (sav) ile birlikte ilk müslümanların yaşadığı ve asr-ı saadetin yaşandığı topraklar maalesef bugün bunu hak eden ya da taşıyan bir duyarlılık göstermiyorlar. Suud da vehhabilik İran da şiilik derken bilmeyenler islamiyet bu mu diyor hatta çoğu inanan bile. Bunun vebali ağırdır. Müslüman coğrafya kan ağlarken, bırakın özlük hakları kadın ve çocukların canı namusu tehlikede iken çıkıp haykırmayan rahatının peşinde koşan zihniyetten ne beklenir? Türkiye müslümanlığını bilinçli ve geniş bir vizyonla yaşama sorumluluğuna sahip bir ülke, bia hakkını verelim zira bu da bizim boynumuzun borcu. Kur'an-ı Kerim'deki ayet ve hükümlerin yanlış ve yanlı tefsiri kadın ve hakları konusunda farklı algılar oluşturuyor. Burada sahih kaynaklardan tefsir bilgisine sahip olmak önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu hak-hukuk meselesi çok geniş bir mevzu, bizi aşıyor. Yalnız şunu söylemek istiyorum ki, bazı kişiler kadına aşırı bir serbestlik tanımanın bir özgürlük ve hak olduğunu düşünebilirler fakat bu da değil. Herşey islam çerçevesinde olmalı. Sizinde dediğiniz gibi, sahih kaynaklardan bunu öğrenmek gerekiyor.

   Sil
 2. ah işallah şimdi de ülkemizde daha iyi olur yaa çok kötü durum şu anda.

  YanıtlaSil