بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

22 Kasım 2016 Salı

Hastalıklar
Hastalık Bir Cezadır

"(Ey İman Edenler! Allah'ın vâdettiği sevaba ulaşmak) ne sizin boş umutlarınızla ve ne de ehl-i kitabın boş umutlarıyladır. Her kim bir kötülük yaparsa, onunla cezalanır..." âyeti nazil olunca, Ebû Bekir (r.a.):Yâ Rasûlallâh! Bu âyetten sonra hâlimiz ne olur?" diye endişesini bildirdi. Bunun üzerine Peygamber Aleyhis-Selâm: "Ey Ebû Bekir! Allah seni bağışlasın! Sen hastalanmaz mısın, sen bir işten dolayı zahmet çekmez misin, sen bir şeye üzülmez misin, sana belâ ve musibet isabet etmez mi?" diye sordu. Hz. Ebû Bekir de: "Evet" diye cevap verince, Peygamber Aleyhis-Selâm: "İşte bunlar işlediğiniz kötülüklerin karşılığı cezalardır..." buyurdu.* "İnsan, yüce Allah'tan sıhhat ve afiyet istemelidir. Eğer kaderinde hastalık varsa, buna da rıza göstermeli, sabır ve tahammül ile karşılamalıdır."


* "Hastalık, insanın tevbe etmesi, Rabbine karşı sadâkati, günahlarının affı ve derecesinin yükselmesi için en kuvvetli bir sebeptir."


* Hâris-i Muhâsibî (r.a.) şöyle demiştir: "Hastalık, günahkar kimseler için ceza; günahlardan tevbe edenler için bir temizlik; temizler için ise derecelerinin yükselmesidir."


* "Şüphesiz ki mümin kimseye bir hastalık isabet edip, sonra Yüce Allah o kimseye sıhhat ve afiyet verirse, o hastalık geçmiş günahlarından bazılarına keffâret ve gelecek için dahi bir ders (öğüt) olur. Münafık kimse de hastalanıp sonra afiyet bulursa, sahibinin bağlayıp sonra salıverdiği deve gibidir. Niçin bağlandığını ve niçin salıverildiğini bilmez."Hastaya Moral Vermek

Hastanın moralini yükseltmek, gönlünü hoş etmek, hoşuna: gidecek şeyler söylemekte, hastalığın iyileşmesi veya hafiflemesi açısından şaşılacak bir etki vardır. Çünkü ruhlar ve bedenî kuvvetler, moral ile güç kazanır, vücudun hastalığı yok etmesine yardımcı olur. Tecrübe ile sabittir ki; hastalardan bir çokları, sevdikleri ve saygı duydukları insanların kendilerini ziyaret etmesi, onları görmeleri, onların iltifatlarına mazhar olmaları ve onlarla konuşmaları sebebiyle moral güçleri yükselmiş ve iyileşmeye yüz tutmuşlardır. İşte hasta ziyaretinin faydalarından birisi de budur.

Nitekim Peygamber Aleyhis-Selâm: "Ziyaret için bir hastanın yanına vardığınızda, onun bu hastalıktan kurtulabileceği ve daha nice yıllar yaşayacağı ümidini veriniz! Çünkü sizin böyle konuşmanız, Allah'ın kaza ve kaderinden hiç bir şeyi değiştirmez, fakat bu sözler hastanın gönlünü ferahlatır, moralini yükseltir" buyurmuştur.* Hastanın gönlünün çektiği şey zararlı da olsa, gönlünün istemediği faydalı bir şeyi yemesinden daha iyi ve daha az zararlıdır. Eğer gönlünün istediği şey faydalı ise, engellemeye gerek yoktur. Hasta isteğinde ısrarlı ise Tabîbin bunu dikkate alması lâzımdır. Nitekim Peygamber Aleyhis-Selâm:

"Hastalarınızı yeme ve içmeye zorlamayınız! Çünkü yüce Allah, onları yedirir ve içirir" buyurmuştur.

* "Hastanın arzu etmediği yiyecek ve içeceklere zorlanması onu rahatsız eder. Hasta kimse genellikle kendisine faydalı olan yemekleri arzu eder. Ayrıca insan vücudunda depo edilmiş durumda gıda maddeleri vardır. Bu sebeple hasta kimse, hastalığı süresince bu maddelerden de faydalanır.

* Yine Peygamber Aleyhis-Selâm: "Şüphesiz ki Allah katında bir kula yüksek derece verilip de, kul bu dereceye ameli ile (yaptığı iyi işlerle) ulaşmaya hak kazanamazsa; yüce Allah o kimsenin vücudunda veya malında yahud çocuğunda bir bela ile mübtelâ eyler, sonra bu belâlara karşı o kulunda sabır yaratır ve nihayet böylece katında verilen yüksek dereceye ulaşır."

"Hasta olan hiç bir kimse yoktur ki, sağlıklı olduğu zamanlarda yapmış olduğu ibâdetin sevabı; hastalıklı olduğu zamanlarda ona aynen yazılmış olmasın!" buyurmaktadır.


Hadîs-i Şerifte, Peygamber Aleyhis-Selâm; "Hastalık, yeryüzünde Allah'ın kırbacıdır, dilediği kullarını bununla terbiye eder" buyurmuştur.
Tıbb-ı Nebevî Ansiklopedisi
Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi


3 yorum:

  1. Allah korusun ..
    Oğlumu ilk kucağıma aldığımda aklımda ,çok seviyorum onsuz yaşayamam deme onsuz da yaşatırım yankılandı ve bu duygu çokça hakim oldu bana Allah korusun bizi sevdiklerimizle sınanmaktan Allah korusun...

    YanıtlaSil
  2. bu moral verme konusu önemli yaa. bir de insanın morali de önemli, hasta olmıcam derse insan pek olmuyo yaaa :)

    YanıtlaSil