بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

8 Kasım 2016 Salı

Güzel Koku (Tıyb)
Güzel koku, ruhun gıdasıdır. Güzel koku; kalbe, dimağa ve diğer iç organlara faydalıdır.  Kalbi ferahlatır, nefsi neşelendirir, ruha kuvvet verir. Güzel koku, ruh için en uygun birşeydir. Güzel koku ile güzel ruh arasında yakın bir ilişki vardır. Güzel koku, güzeller güzeli Peygamber Aleyhis-Selâm'ın dünyada en çok sevdiği iki güzel şeyden birisidir Nitekim bir Hadîs-i Şerifte:

"Her kime güzel koku ikram edilirse, geri çevirmesin! Çünkü kokusu güzel, taşınması ise kolaydır" buyrulmuştur.

* Duyular, güzel koku ile güç ve kuvvet kazanırlar. Ruh; güzel şeyler yeyip içmekle, sevinç ve neşe ile, sevdikleri ile beraber olmakla, hoşlandığı şeylerin meydana gelmesiyle güç ve kuvvet kazandığı gibi; nefret ettiği kimselerle beraber olmaktan, üzüntü ve kederden dolayı da kuvvetleri zayıflar, gam ve keder meydana getirir. Koruyucu hekimlik açısından, sağlığı korumak ve pek çok kederi ve sebeplerini yok etmede -tabiatındaki özellik- sebebiyle, güzel kokunun önemli bir etkisi vardır.

* Sahabeler, güzel kokuların dişisini sevmezler, erkeğini kullanmakta bir sakınca görmezlerdi. Dişisi renk veren ve kadınlara mahsus kokulardır. Erkeği ise misk, öd ve kafur gibi renk vermeyen erkeklere mahsus güzel kokulardır.


* Misk, anber, kâfur ve öd kokuları, erkeklere mahsus güzel kokulardır. Zira bunlar güzel kokar, fakat renkleri olmaz. Safran ve haluk gibi kokular ise kadınlara mahsus güzel kokulardır. Zira bunların da renkleri olur, fakat kokuları olmaz.

* Hz. Ali'nin oğlu Muhammed, Peygamber Aleyhis-Selâm'ın eşi Aişe'ye; "Peygamber Aleyhis-Selâm güzel koku kullanır mıydı?" diye sormuş. Aişe de: "Evet; misk ve anber gibi kokusu olup rengi olmayan, erkeklere mahsus, güzel kokular kullanırdı" demiştir.

* Peygamber Aleyhis-Selâm da: "Dört şey bütün peygamberlerin müşterek sünnetlerindendir. Güzel koku sürünmek, utanma duygusu, misvak kullanmak ve evlenmek."

* "Her müslümanın yedi günde bir gusletmesi, eğer varsa güzel koku sürünmesi, Allah'ın bir hakkıdır" buyurmuştur.

* Enes İbni Mâlik (r.a.) de: "Peygamber Aleyhis-Selâm'ın bir güzel koku kutusu vardı. Ondan alarak güzel koku sürünürdü." demiştir.Özellikleri:

* Melekler güzel kokudan hoşlanırlar.
* Zararlı yaratıklar güzel kokuyu sevmezler. Bunların en çok sevdiği şeyler, pis kokulu şeylerdir.
* Güzel ruhlar, güzel kokulu şeyleri severler, kötü ruhlar ise kötü kokulu şeyleri severler.
* Bütün ruhlar, kendi ruhuna uygun düşen şeyleri severler. Kötüler, kötüler için; iyiler de iyiler içindir.
* Güzel koku, başağrısını teskin eder, kalbi kuvvetlendirir, çarpıntıyı önler.
* Üzerinde güzel koku bulundurmak, hâmile kadınlar için faydalıdır.
* Güzel koku, nefse hoş gelir, duyuları kuvvetlendirir, nefse gıda verir, tabiî harareti de yükseltir.Tıbb-ı Nebevî Ansiklopedisi
Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi


7 yorum:

 1. Şimdi algı yanılması ile aslında güzel olmayan kokularla manevi anlamda zayıf düşüyoruz. Kokularda alkol ve türevleri olması diğer sinsi etkenlerinin yanında masum kaldı. O zaman her zaman doğal olandan yana seçim yapmak.. Peygamberimiz ne derse yolundan gitmek, hiçbir şeyden mahrum olmadan üstelik..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alkollü kokular insanların hoşuna gitse de, belki melekler ve ruhaniyet bundan rahatsız oluyordur.

   Sil
 2. Ne güzel bir paylaşım Allah razı olsun çok doğu vurgular var canım peygamberim ne güzel söylemiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Allah c.c. senden de razı olsun.

   Sil
 3. Çok teşekkürler çok güzel bilgiler ediniyoruz sayenizde.
  Zaten "Temizlik imandandır." denilmiştir.

  YanıtlaSil
 4. Güzel koku gerçekten de ruhun şifası, ama tabi kötü kokuyu bastırması için kullanılmazsa... Neşe veriyor umut veriyor güzel kokular... Ve bazı güzel hatıraları canlandırıyorlar.

  YanıtlaSil
 5. beyaz zambak çok seviyoom yaaa kolonyası vaaar :)

  YanıtlaSil