25 Kasım 2016 Cuma

Fakirse Borç Ver, Zenginse İste
Bir mürit, bir pîre:
-  İnsanların devamlı ziyarete gelmesinden çok zahmet çekiyor ve gelip gitmeleri yüzünden kendime zaman ayıramıyorum, ne yapmalıyım? diye sordu.

Pîr şöyle cevap verdi:
- Gelen fakirse ona borç verip kendine borçlu kıl; yok zenginse ondan bir şeyler iste ki bir daha senin etrafında dolaşıp yanına gelmesinler. Çünkü borçlular borcunu, zenginler ise istediğin şeyi vermemek için korkularından bir daha yanına uğramazlar. Dolayısıyla böylece ikisinden de kurtulursun.
Gülistan'dan Seçmeler

Hazırlayan: Ozan Yılmaz
Hasbahçe3 yorum:

 1. ay bu borç isteme konusu çok sıkıcı ya. hep birileri borç ister versen bi dert vermesen bi dert. genelde geri ödemeyeceğini bildiklerin borç ister. hep borç veririm ama geri alamam. çok sıkıntılıyım bu konuda.

  YanıtlaSil
 2. Kıssadan hisse ama mürit de pir de telkinlerin de yanlışlar. Latife belki ama bugünün gerçeği çünkü borç vermeyi ve borçluyu sıkmamayı özendiren düstur yitip gitmiş öte taraftan çaresizlikten değil arsızlıktan borcuna sadık olmayanlar çoğalmış oysa verdiğim de aldığım da benim değili düstur yapsa mürit ve pire söz kalmayacak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıda bazı yanlışlıklar var gibi görünse de; bir çok incelikler de gizli aslında. Mesela misafir kabul etmek de güzel bir şeydir ve berekettir. Lakin onun da adabı vardır. Buna çok uyulduğunu görmüyorum. İnsanı ibadetlerinden uzaklaştıracak kadar bir yoğunluk görülüyor burada. Daha neler neler var misafir olarak ev sahibine eziyet verdiğimiz. Bununla ilgili bir ayeti kerime bile var, Rasulullah efendimizden s.a.v. bahseden. Şimdi hangi ayet olduğunu söyleyemeyeceğim.

   Borç konusu da ayrı bir mevzu. Borcunu ödememek kastıyla almak, vakti geldiği halde sallamak büyük sıkıntılar.

   Sil