31 Ekim 2016 Pazartesi

Keşke Bizde De Cezası Verilebilseydi


Asma

İçki Ve Ceza

Ebû Hureyre (R) şöyle dedi: Peygamber(S)'in huzuruna şarâb içmiş bir kimse getirildi. Peygamber (orada bulunanlara):

- "Bunu dövünüz!" buyurdu.

Ebû Hureyre dedi ki: Artık bizden eliyle döven, ayakkabısı ile döven, ihramı ile döven kimseler vardı. Dövme işi bitince topluluktan bâzı kimseler bu adama:

- Allah seni hor ve zelîl kılsın! dediler. Peygamber:

- "(Hayır) böyle söylemeyiniz! Bu adamın aleyhine şeytâna yardım etmeyiniz!" buyurdu.Not: Hadiste o sarhoşun dövülmesi emredildiği hâlde, dayak mikdârı bildirilmemiştir. Şarâbın harâmlığı Kur'ân ile sabit olduğu için, şarâbın azı da cezayı gerektirir. Diğer içkilerde ceza haddi sarhoşluk derecesine göredir. Hadîsin sonunda Peygamber'in horlamayı nehyetmesi, mü'minin horlanmasına şeytân sevindiği içindir.---es-Sâib ibn Yezîd (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S) zamanında, Ebû Bekr'in emirliğinde ve Umer'in halifeliğinin baş tarafında bize şarâb içmiş olan sarhoş getirilirdi de, bizler ona doğru kalkar, ellerimizle, ayakkabılarımızla ve ridâlarımızla döverdik. Umer'in emirliğinin sonunda, Umer sarhoşa kırk deynek vurdu. Nihayet insanlar içki içmek ve fesâd çıkarmakta ileri gittikleri zaman, Umer sarhoşlara seksen deynek vurdurdu.


Not: Bunun ma'nâsı şudur: Umer zamanı Irak ve Şâm fethedilince insanlar bu sulak, münbit, yaşayışı rahat, üzümleri ve meyveleri bol yerlerde yaşamağa başladı. Böyle refah artınca da şarâb içenler çoğaldı. Bu sebebden dolayı Umer içenlere ağır basmak ve onları bu fiilden men etmek maksadıyle içme cezasını artırdı.Sahîh-i Buhârî Ve Tercemesi

Ötüken

4 yorum:

 1. Günümüzde farz ibadetlere bile dil uzatılırken bence içki konusunda tebliğ yolu zararlarını zihinlere yerleştirmek. Çünkü men edilmesinin illeti bu. Kalpler kendi mutmain olduğu hakikate daha sağlam ve kalıcı sarılıyor. Çünkü ben bunun cezasını çekerim, birazda yanar öyle gireriz cennete dedirten yaklaşımlar tarafları riske sokuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçki haram. Kişi haram olduğuna inanmıyorsa, zararlarını da pek önemseyeceğini sanmıyorum. Atın ölümü arpadan olsun deyimi söylenmezdi yoksa. Zararlarını en iyi bilen doktorlar sigara ve içki içebiliyorsa...

   Sil
 2. Orası da doğru, eğip bükmeyin diye hüküm var. İman teslimiyetle güçlenmezse zaten zayıf bir dal gibi kırılıp gidiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Kendimden biliyorum. Bu şey Hz. Allah'ın emridir diye yaptığımız şeyler var. Bir yanda da bu zararlıdır denen şeyler. Onlarda gevşeklik gösterdiğimin farkındayım.

   Sil