بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

6 Ekim 2016 Perşembe

Kefaet (Denklik)
Evlenmek hususunda 6 hususta erkeğin kadına denk olması lâzımdır ki, buna fıkıhta “kefaet” denir. Bunlar şöyle sıralanabilir;

1 — Soyda,

2 — Dinde,

3 — Dini vecibeleri yerine getirmekte.

4 — Hürriyette,

5 — Mal ve servette,

6 — Sanatta.Erkekle kadının arasında denklik, ilk önce soyda, sopta aranır. Bundan sonra dinde denklik aranır ki, erkek tarafının ana- baba ve dedelerinin müslüman olup olmadıkları dikkatle incelenir. Bunun içindir ki, yalnız kendisi müslüman olup ana ve babası müslüman olmayan bir erkek ana ve babası müslüman olan bir kadına denk olamaz.

Erkeğin denkliğinde aranacak olan üçüncü husus dindarlıktır. Yani, erkeğin İslâmi bir hayat yaşayıp yaşamaması, Allah'ın emirlerini yerine getirip getirmemesi, yasaklardan kaçınıp kaçınmamasıdır. Beş vakit namazını kılan, Allah'ın emirlerini yerine getirip yasaklarından kaçınan bir kız, namaz kılmayan, Allah'ın emirlerini yerine getirmeyen ve yasaklarından kaçınmayan bir mümin erkeğe denk olmaz.

Bu durumları göz önüne almadan evlenen erkek ve kadın, hiç bir zaman evliliklerinde mesud olamazlar. Kurdukları aile yuvasında huzur ve saadetle vakit geçiremezler. Bu gibi izdivaçların çok acı sonuçlarla karşı karşıya kaldığı kimsenin gözünden kaçmamaktadır. Bu acı sonuçlar karşısında herkes hakikatleri kabul etmekte fakat iş, sözden öteye geçmemektedir. Bu da müslümanların acı taraflarından biridir.
İslamda Kadın, Tesettür, İzdivaç
Hüseyin Suudi Erdoğan

Çile Yayınları


8 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. İslam dininin bu güzel dengesini kabul etmemesi insanlar için ne acı. Sonra pek çok sıkıntılar çekiliyor.

   Sil
 2. Günümüzde denklik sıralamasını değiştirmiş olsalar da, gerçekten de çok sorunlar ortaya çıkıyor eğer denklik yoksa. EVlilik başlı başına zor bir kurum. Keşke uygulayabilsek bu sıralamayı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müslümanların evlenirken bu hususlara dikkat etmeleri halinde, daha mutlu, mesut yaşayacaklarına inanıyorum.

   Sil
 3. Günümüzde boşanmaların tek sebebi işte bu denkliklere dikkat edilmemesi. :(

  YanıtlaSil
 4. Aile, eğitim, din, maddi olanaklar vs tüm bunların denk olması gerek.. bu yaşıma kadar gördüğüm izlediğim bir durum tesbiti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar hayatlarında pek çok konuda mükemmelliyetçi davransalar da; evlilik konusunda pek bir gelişigüzel davranılıyor gibi geliyor bana. Halbuki belki bütün ömrünüzü geçireceğiniz insanın seçimi çok önemli olmalı.

   Sil