بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

12 Ağustos 2016 Cuma

Mesken ve Bina Edinmenin Sünnetleri
Meskende sünnet olan kâfi büyüklükte olmasıdır. Bina yaparken, içinde Allâhü Teâlâ'ya ibadet etmeye, sıcaktan ve soğuktan korunmaya niyet eder. Böyle niyet etmezse kıyamette ona vebal olur. Bina yaparken haram para kullanmaz. Çünkü haram para, harap olmanın temelidir.

Evin avlusunu temiz tutmalıdır. Çünkü temizlik imandandır.

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz üzerinde nakış bulunan perdelerin olduğu eve girmezdi. Resûlullah (s.a.v.), evin duvarlarını örtmez ve örtülerle süslemezdi.
Evine, yırtıcı hayvanların postlarını sermemelidir.Eve Giriş Adabı

Evine giren kişi, her girişte evde birisi varsa ona selam verir. Evde kimse yoksa bir veya üç defa ihlâs suresini okur. Bunları yapmak zenginliğe sebep olur.

Eve giriş ve çıkışta, Besmele çeker. Geceleyin kapıları kapatır. Kapıları kapatırken Besmele çeker. Perdeleri indirir, ateşi ve lambayı söndürür.

Uyuduğu evde et ve balık kokan bir şey bırakmaz. Evde yalnız yatmaz, Etrafı çevrili olmayan damda uyumaz. Kapısı olmayan evde geceyi geçirmez.

Koyun, at gibi hayvanları, ekini, kapıyı beklemek veya av gibi sebepler dışında evde köpek bulundurmaz.

Hazret-i Ali'nin (r.a.) bildirdiği bir hadis-i şerifte, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Ey Ali, yüzünü güneşe çevirme, arkanı güneşe çevir. Zira yüzü güneşe çevirmekte hastalık, sırtı çevirmekte şifa vardır," (*)


(*)Müellif bu hadis-i şerifi burada zikretmekle evin kapısının güneşe bakmasında hastalık arkasının güneşe bakmasında şifa olduğunu kasdetmiştir.Şir'atü'l İslâm
İmamzâde Muhammed b. Ebû Bekir el-Buhârî

Fazilet Neşriyat2 yorum:

 1. ne güzelmiş o eviniz yaa kır evi yayla evi gibi bişi oluyo sanırım ne güzel. evim malım mülküm hiç yok. ama hep yalnız uyuyom ben doğru değil mi yani yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim evimiz değil ama. :)

   Belki tehlikeli olabileceğinden sebep yalnız uyunmaması tavsiye edilmiştir.

   Sil