16 Temmuz 2016 Cumartesi

Osmanlı Askerleri

İlerlemelerine imkân vermeyen Osmanlı ordusu karşısında son bir ümit ile ilerleyen tarihlerde bütün gücüyle harekete geçen birleşik düşman ordusu, Anafartalar-Arıburnu bölgesinde tekrar hezimete uğratıldı.
Durumun kötüye gittiğini kabullenmek istemeyen İngiliz Generali Hamilton'a, Gökçeada'daki karargâhında, Ashmead Bartlett isimli bir gazeteci:

"Çanakkale cephesi bizim için hayatî ehemmiyettedir. Hiçbir fedakârlıktan kaçınmamalı, yeni tümenler getirmelisiniz. Bir bildiri hazırlanıp Türk siperlerine atılırsa netice alınacağına da inanıyorum. Bildiriye, kişi başına on şiling bahşiş verileceği, kendileri affedilerek güzel bir akşam yemeği de yedirileceği kaydedilmelidir. Bu bildiriyi okuyan aç ve perişan Türk askerleri silah ve teçhizatıyla gelip teslim olur ve ateş hattında dövüşecek kimse kalmaz." dedi.

Hamilton, gazetecinin bu sözlerine hafifçe gülümsedi ve şu cevabı verdi:
"Cepheyi yeni birliklerle takviye etmek mümkündür. Devletimiz ve müttefikimiz Fransa bugüne kadar her şeyi yapmış ve yapacaktır. Bunda hiç kuşkunuz olmasın. Bildiriye gelince Sayın Bartlett; siz Osmanlıları tanımıyorsunuz. Dünyada Osmanlı'dan başka dini uğruna canını feda etmeye tartışmasız hazır bir millet ve asker yoktur. Asker başına on şiling yerine elli İngiliz lirası teklif etsek yine de yüzümüze çarparlar ve dünyaya rezil oluruz."
Osmanlı'nın Son Kilidi Çanakkale 1

Çamlıca Basım2 yorum: