بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

7 Temmuz 2016 Perşembe

Cuma İle İlgili Bazı Hadis-i Şerifler
"Kim cuma günü yıkanır sonra en güzel elbisesini giyer, yanında varsa güzel koku sürünür, sonra acele etmeden sükûnetle cumaya gider, kimseyi rahatsız ederek ileri geçmez, sonra orada kılınması uygun namazları kılar, sonra imam namazı bitirinceye kadar beklerse iki cuma arasındaki günahları bağışlanır."


"Cuma günü imam minbere çıktıktan sonra cemaati çiğneyerek ve iki kişi arasını aralayarak öne geçmeye çalışan cehennemde barsağını sürükleyen gibidir."


"Kim cuma günü başını ve vücudunu yıkayarak, bir şeye binmeyip yürüyerek cumaya erken gider ve namaza kadar nafile ibadet eder ve imama yakın oturup hutbeyi dinler, boş konuşmayıp sükût ederse, her adımı başına, bir sene tutulan oruç ile geceleri edilen ibadetin sevabı kadar sevap verilir."


"Cuma günü rastlanması istenen saati ikindi namazından sonra güneş batıncaya kadar ki zaman içerisinde arayın."


"Cuma günü Allah (c.c.) katında öteki günlerin en üstünü ve en büyüğüdür. O, Allah (c.c.) katında kurban bayramı ve fıtır bayramından daha büyüktür. Cuma gününde beş özellik vardır:
1- Adem (a.s.)’ı, Allah (c.c.) o gün yarattı.
2- Allah (c.c.) Adem (a.s.)’ı o gün yeryüzüne indirdi.
3- Allah (c.c.) Adem (a.s.)’ı o gün öldürdü.
4- Cuma gününde öyle bir an vardır ki, o anda kul bir şey isterse haram bir şey istemediği sürece Allah (c.c.) istediğini ona mutlaka verir.
5- Kıyamet o gün kopacaktır.
Ne kadar mukarreb melek, ne kadar sema, ne kadar yer, ne kadar rüzgar, ne kadar dağ ve ne kadar deniz varsa hepsi mutlaka cuma gününden korkarak kendilerine mahsus ibadet ederler."


"Günler mahşer yerine kendi heyetleriyle getirilirler. Cuma günü ise bembeyaz, ışık saçarak getirilir. O gün salih amel işleyenler onun çevresini sarmışlardır. Sanki o gün köşesine götürülen duvağı içerisindeki gelin gibidir. Onları aydınlatır. Onun ışığında yürürler, renkleri kar gibi beyaz, kokuları misk gibidir. Güzel kokulu kâfur ağaçlarıyla kaplı ormanlar içerisinde yürürler. Diğer insanlar ve cinler onlar cennete girinceye kadar onlara bakarlar, hayretten yerlerinde dona kalıp ayrılmazlar. Bunlara sevap bekleyerek ezan okuyan müezzinlerden başka hiç kimse katılamaz."


"Cuma günü duaların kabul edildiği saat, güneş batmadan önce insanların son derece gaflet içerisinde bulundukları, günün son saatidir."


"Bu cuma Allah (c.c.)’ın müslümanlara verdiği bir bayram günüdür. Kim cumaya gidecekse boy abdesti alsın, yanında güzel kokusu varsa sürünsün, misvağını da kullansın."


"Cumaya gidin ve imama yakın oturun. Zirâ bir kişi cennetlik olduğu halde cumaya geç gittiği için cennete girmesine bir müddet müsaade edilmez, geciktirilir."


"Cuma günü melekler caminin kapısında dururlar, sırasıyla ilk geleni, ikinci geleni… yazarlar. İlk gelene bir deve, ondan sonra gelene bir sığır, ondan sonra gelene bir koç kurban etmiş gibi sevap yazarlar. Ondan sonra gelene bir tavuk, daha sonra gelene bir yumurta sadaka vermiş gibi sevap yazarlar. İmam hutbeye çıkınca defterlerini kapatıp hutbeyi dinlerler."


"Beş vakit namaz, bir cuma öteki cumaya kadar, bir ramazan öteki ramazana kadar büyük günahlardan uzak kalındıkça aralarındaki günahlara kefaret olurlar."


"Cuma, Resulullah (s.a.v.)’a sunuldu. Onu Cibril (a.s.) avucunda getirdi. Sanki beyaz bir aynanın ortasında siyah nokta gibiydi.
Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.):
- Bu ne? Ya Cebrail!, dedi.
- Bu cumadır. Senin ve senden sonra ümmetinin bayramı olsun diye Rabbin onu sana gösteriyor. Sizin için onda hayırlar vardır. Sen birinci olursun, yahudi ve hıristiyanlar senden sonra olacaklar. Cumada bir an vardır ki, o anda bir kişi kendi için ayrılmış bir hayrı Rabbinden dilerse, mutlaka ona verir. Veya bir kişi kötülükten Allah’a sığınırsa, Allah (c.c.) o kötülükten daha büyüğünü ondan uzaklaştırır. Biz kıyamet gününde onu çağırırız."Tergib Ve Terhib
İmam Hafız El-Münzirî

Huzur YayıneviHiç yorum yok:

Yorum Gönder