بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

26 Haziran 2016 Pazar

Yemek Yeme Âdâbı


Yemek yeme âdabı


Hasan-i Basrî (r.h) haram bir şey yemeğe başlarken besmele çekilmemesini ve sonunda da Elhamdülillah denilmemesini tercih etmiştir. Çünkü bu laneti gerektirir.

Yemeğe tuz ile başlar. Zira bunda birçok hastalığa şifa vardır.

Sağ eli ile yer ve sağ eli ile içer. Resûlullah (s.a.v.) ekmeği sağ eline, karpuzu da sol eline alır, bir ekmekten, bir de karpuzdan yerdi. Yemek yerken ihtiyaç duyduğunda sol elinden yardım almakta bir beis yoktur.

Ekmeğe son derece hürmet eder. Çünkü insanın ekmekten yediği her lokmada, üçyüz altmış kişinin emeği vardır. Bunların ilki, Allâhü Teâlâ'nın emriyle rahmet hazinelerinden yağmur yağdıran Mîkâil'dir (a.s.). Sonuncusu ise ekmeği pişiren kişidir.

Az da olsa yere dökülen ekmek kırıntılarını yemek ona hürmettendir. Bunları Allâhü Teâlâ'nın nimetine hürmeten alıp yemek lazımdır. Ekmeği iki eliyle koparır. Parça ekmekler varken bütün ekmek koparılmaz. Ekmeğin üstüne tabak vb. konmaz.

Yemek yerken gözü önünde yediği şeyde olmalı, sağa sola bakmamalıdır.

Lokmaları küçültmeli ve iyice çiğnemelidir. Başını kaldırmaz ve ağzını fazla açmaz. Yemekte iken vücuduna ve elbisesine dokunmaz.

Öksürürken veya aksırırken yüzünü yemekten başka tarafa çevirir. Başkalarının lokmasına bakmaz. Elini ekmekle silmez.

Sıcak yemeğe soğuması için üflenmez. Yemek koklanmaz. Yanmış, küflenmiş veya kokmuş olanlar haricinde yemeği çirkin görmez, beğenmemezlik etmez.

Yemeği atmaz ve onu zayi etmez. Çok yiyerek şişmanlamak, yediğini hazmedememek ve böylece ibadet edememek, yemeği zayi etmektir. Çok yemek insanın tabiatını kötüleştirir ve kalbi katılaştırır.

Karnı doyduktan sonra Allâhü Teâlâ'nın haram kıldığı şeyleri yapmak, çok yemenin zararlarındandır.

Yemek yemekle, Allâhü Teâla'nın emirlerini yerine getirmeye ve bedeninin sağlıklı olmasına niyet eder.

Yemeği bu niyetle yiyen, doyuncaya kadar yiyebilir. Allâhü Teâlâ'yı zikretmekten, ona hamd etmekten ve verdiği nimetlere şükretmekten geri durmaz.Şir'atü'l İslâm
İmamzâde Muhammed b. Ebû Bekir el-Buhârî

Fazilet Neşriyat


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder