بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

14 Haziran 2016 Salı

Mushaf-ı Şerif Yazma AdabıSünnetlerden biri de, Mushaf'a hürmet olarak, çok ince bir hatla ve küçük bir şekilde yazmamaktır.      
Hz. Ömer (r.a.) bir kimsede, çok ince hat ile yazılmış bir Mushaf gördü. Bu nedir? diye sordu. O kimse Kur'an-ı Kerim'in tamamıdır, dedi. Bunun üzerine Hz. Ömer (r.a.) kamçısını kaldırdı ve: "Allah'ın Kitabına tazim ediniz." buyurdu.

Mushaf'a Kur'an-ı Kerim'den olmayan şeyleri yazmamalıdır. Bazı âlimler, Mushaf'a aşır ve humus rumuzlarını koymayı, kıraat rivayetlerini yazmayı ve tefsir yazmayı mekruh görmüşlerdir. Bazıları da bunlara ihtiyaç duyanlar için bir kısmını caiz görmüşlerdir.

Bazı âlimler hırsızlık ve gaspa sebep olacağı için, Kur'an-ı Kerim'i altın ve gümüşle süslemeyi mekruh görmüşlerdir.

Kur'an-ı Kerim'i duvarlara, yere, nakış ve süsleme yapılan yerlere yazmak mekruhtur. Böyle yerlere yazmak, Kur'an-ı Kerim'e ehemmiyet vermemek ve saygısızlıktır. Kur'an-ı Kerim, ancak temiz bir şey üzerine yazılır. Kur'an-ı Kerim gelişigüzel yerlere konmaz ve üzerine basılmaz. Kur'an-ı Kerim hafife alınmaz.

Kur'an-ı Kerim'i İslâm düşmanı olan bir ülkeye götürmemelidir. Çünkü düşmanların eline geçerse onu hor görürler.Şir'atü'l İslâm
İmamzâde Muhammed b. Ebû Bekir el-Buhârî

Fazilet Neşriyat


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder