بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

7 Haziran 2016 Salı

Kabirleri Ziyaret Etmekİslâm dininin sünnetlerinden biri de, müslümanların kabirlerini ziyaret etmektir. Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

"(Ashabım!) Ben sizi kabirleri ziyaretten nehyetmiştim. Artık şimdi kabirleri ziyaret ediniz ve oralarda kötü sözler konuşmayınız!"


Kabrin kıble tarafından yanında, ölünün yüzü hizasında oturur. Sonra Yasin suresini okur. Bilmiyorsa Kur'an-ı Kerim'den bildiğini okur. Sonra tesbih okur ve dua ederek ayrılır. Hadis-i şerifte:

«Bir kimse, dünyada tanıdığı bir kimsenin kabrine uğrayınca, kabirdeki onu tanır ve selamını alır." buyuruldu.

Diğer bir hadis-i şerifte:

"Kim kabristandan geçerken onbir defa ihlâs suresini okuyup, sevabını ölülere hediye ederse, o kabristandaki ölüler sayısınca ona sevap verilir." buyuruldu.


Kabirlerde Yâsîn sûresini okumak müstehabdır. Bu, hadis-i meşhur ile sabittir.                                                    

Sünnetlerden biri de, kabirlerin üzerine ayakkabıları ile basmamaktır. Zira Resûlullah (s.a.v.) bunu beğenmezdi. Kabristanda yalın ayak yürümek müstehabdır. Ölülere dua etmeli, onlar için istiğfarda bulunmalıdır. Resûlullah (s.a.v.), kabristanda ayakkabıları ile yürüyen birini görünce, ayakkabılarını çıkarmasını emir buyurmuştur.

Sünnetlerden biri de, ölen müslümanları hep hayırla anmaktır. Zira Resûlullah (s.a.v.) böyle emretmiş ve:
"Müslüman ölülerin kötülüklerini zikretmeyiniz. Çünkü onlar ahirete götürdükleri amellerinin karşılıklarına erişmişlerdir." buyurmuştur.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.):

"Ölülerin kötülüklerini anmayın. Böyle yaparsanız hayatta kalanlara (çocuklarına akrabasına, arkadaşlarına) eza verirsiniz." buyurmuştur.Şir'atü'l İslâm
İmamzâde Muhammed b. Ebû Bekir el-Buhârî

Fazilet Neşriyat


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder