بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

21 Haziran 2016 Salı

Az Yemek


Az yemekYemek yemeye daha iştahı varken çekilmeye "az yemek" denir. Nitekim bir hadîs-i şerifte: "Kişi az yediği zaman gönlü (dimağı) nur ile dolar" buyrulmuştur.

* Arapların tabibi diye meşhur Haris İbni Kelede'ye: "İlaç nedir?" diye sorulduğunda: "Açlık" diye cevap vermiştir. "Hastalık nedir?" diye sorulduğunda ise: "Yediği bir yemeği sindirmeden ikinci bir defa yemektir" diye cevap vermiştir.

* Lokman Aleyhis-Selâm da oğluna: "Oğlum! Miden dolu iken sakın yeme! Zira tokken yiyeceğin şeyi köpeğe atman, senin için onu yemekten daha iyidir" diye vasiyyette bulunmuştur.

* Peygamber Aleyhis-Selâm da: "İnsanoğlu midesinden daha zararlı bir kap doldurmamıştır. İnsanoğluna belini doğrultacak bir kaç lokma kâfidir. Mutlaka yemesi gerekirse, midesinin üçte birini yemeye, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes alıp vermeye (havaya) bırakmalıdır" buyurmuştur.

* Tabip Şemseddin Muhammed, bu hadisi: "Midenin 1/3'ü yiyecek, 1/3'ü su ve 1/3'ü de teneffüse bırakılmalıdır" hadisindeki asıl maksat sayı değildir. Midenin çoğunluğu yiyecek gıdaya, bir miktarı suya, diğer bir miktarı da teneffüs için bırakılmalıdır. Yoksa hepsi de tıka-basa gıda ile doldurulmamalıdır, demektir" diye yorumlar.


* Ebû Hüreyre (r.a.) şöyle demiştir: "(Gayr-i müslim) bir kimse vardı, çok yemek yerdi. Müslüman oldu, az yemeye başladı. Bu durum Peygamber Aleyhis-Selâm'a bildirildiğinde: "Mümin kimse bir bağırsağını (midesini) dolduruncaya kadar yer. Kâfir ise yedi bağırsağını (mide, ince ve kalın bağırsaklar) dolduruncaya kadar yer" buyurdu.

* Mideden sonra üç tane ince bağırsak, üç tane de kalın bağırsak vardır. Mide ile birlikte tamamı yedi bağırsak eder. İşte Peygamber Aleyhis-Selâm'ın: "Mümin kimse bir bağırsağı doluncaya kadar yer, kâfir ise yedi bağırsağını dolduruncaya kadar yer" hadisi ile bu noktaya işaret edilmiştir.Tıbb-ı Nebevî Ansiklopedisi
Ali Rıza Karabulut

Akabe Kitabevi1 yorum:

  1. bu da önemli bişi. yazıların çok faydalı yaaa :)

    YanıtlaSil