بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

1 Aralık 2010 Çarşamba

Yemek Âdâbı
- Ekmeğe tazim etmelidir. Zira, bir lokmanın 360 hizmetkarı vardır ki, birincisinin Mikail a.s. ve sonuncusunun da ekmeği pişiren kimse olduğu rivayet olunmuştur.

- Sofra üzerine dökülen ekmek kırıntılarını toplayıp yemelidir. Nitekim hadisi şerifte:

Bir kimse, sofra üzerine dökülen ekmek kırıntılarını yerse, geçimi genişler ve evladına da âfiyet ihsan olunur, buyurulmuştur.

- Yemeğin üzerini kapatmalıdır. Çünkü bereket bakımından çok büyük faydası olduğu hakkında eser vârit olmuştur.

- Bir parmak ile yemekten sakınmalıdır. Zira bir parmak için yemek gazabı gerektirir. İki parmak için yemek kibir alametidir. Üç parmak ile yemek sünnettir. Dört parmağı ile yemek hırstır, diye İmam Şafi hazretlerinden rivayet olunmuştur.

- Ekmeğin her parçasını yemelidir. Dışını yiyip, içini bırakmak hem ekmeği hor görme olur, hem de kıtlık getirir, demişlerdir.

- Yemek esnasında susmamalıdır. Zira susmak mecusi fiilidir. Daha ziyade insanın içini açacak, âlimlerin ve sâlihlerin sözlerini söylemelidir.

- Yemeği günah ve ma'siyete alet etmemelidir.

- Karnını doyurunca, arkadaşlarından sonra kalkmalıdır. Fahri âlem (s.a.v.) efendimiz, kalabalık ile yemek yedikte, hepsinden sonra kalkarlardı.

- Yemek yediği üç parmağını önce yalamalı, sonra yıkamalı ve kurulamalıdır.

- Yenilen yemek hazmolmadan uyumamalıdır. Çünkü kalbi daraltır.
Mecmâ'ul Âdâb
Sofuzade Seyyid Hasan Hulûsi

Salah Bilici KitabeviKitaptan diğer paylaşımları okumak için TIKLAYIN

3 yorum:

 1. "- Yemek esnasında susmamalıdır. Zira susmak mecusi fiilidir. Daha ziyade insanın içini açacak, âlimlerin ve sâlihlerin sözlerini söylemelidir"

  Bizede küçüklükten beri "yemek yerken konusulmaz!" derler...

  YanıtlaSil
 2. hımm evet ekmek önemli demek ki, yemekte susmamak lazım demek ki, halbuki bizde konuşma yerken derler, bir de en geç kalkan olmak lazımmış, bunları öğrenmek iyi olduu, sağolasıın :) bir dee burda yorum yapan gülümse de en eski arkadaşlarımdandı yaa el işleri yapardı heyy ah mazii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağzında lokma varken konuşmak uygun olmaz, belki o yüzden söyleniyordur.

   Gülümse, evet malesef bıraktı. Elişi yaptığını bilmiyordum. Kısa yazılar yazardı.

   Sil